Otwarty Ursynów : Apelujemy o mediacje ws. przeniesienia Bazarku na Dołku

Działacze Otwartego Ursynowa i Obywatelskiego Komitetu Obrony Terenów Zielonych pomiędzy ul. Polaka a Al. KEN apelują do Prezydent Warszawy o mediacje między stronami sporu  w sprawie przeniesienia Bazarku na Dołku do tymczasowej lokalizacji i o podjęcie próby polubownego rozwiązania trwającego sporu. W związku z informacjami o możliwej likwidacji pętli autobusowej NATOLIN PŁN przy ul. Płaskowickiej działacze chcą  konsultacji społecznych.

W naszej opinii przeniesienie Bazarku na Dołku pod bloki przy ul. Polaka -na pętlę autobusową i teren zielony -jest niewłaściwym rozwiązaniem, któremu sprzeciwiają się  mieszkańcy. Swój sprzeciw wyrazili  radni w stanowisku  przyjętym w 2014 r. Niepokoi nas fakt, iż ta sprawa wciąż jest nie  rozwiązana, mimo iż  konieczność znalezienia nowej lokalizacji dla Bazarku na Dołku w związku z budową Południowej Obwodnicy Warszawy była powszechnie znana od 2013 r.- przypomina Piotr Skubiszewski, przewodniczący stowarzyszenia Otwarty Ursynów.

W opinii działaczy przeniesienie Bazarku na Dołku na pętlę przy ul. Polaka to operacja wątpliwa prawnie i pogłębiająca konflikt interesów towarzyszący tej sprawie.dodaje Skubiszewski

Dodatkowo sprawę utrudnił konflikt interesów radnego, który jednocześnie pełni funkcję prezesa stowarzyszenia zarządzającego bazarkiem (w tej sprawie interweniował ostatnio Wojewoda Mazowiecki, który wygasił mandat radnego stwierdzając naruszenie przepisów).

Działacze po raz kolejny proponują, aby Bazarek na Dołku w ramach kompromisu został przeniesiony na teren pomiędzy Areną Ursynów a ul. Gandhi albo pomiędzy Areną Ursynów a ul. Płaskowickiej i Pileckiego oraz aby zaadaptowano parking za Urzędem Dzielnicy na weekendowy targ owocowo-warzywny. O spotkanie w tej sprawie wystąpił 20 czerwca radny dzielnicy Ursynów Paweł Lenarczyk i do dnia dzisiejszego do takiego spotkania nie doszło.

Apel do Prezydenta Warszawy z uzasadnieniem i opisem historii problemu został wysłany przez stowarzyszenie Otwarty Ursynów oraz Komitet Obrony Terenów Zielonych przy ul. Polaka a Al. KEN.

Jak zauważają działacze Otwartego Ursynowa, w sprawie lokalizacji dla Bazarku na Dołku nie można zignorować głosu mieszkańców ul. Polaka. W związku z informacjami o możliwej likwidacji pętli autobusowej NATOLIN PŁN przy ul. Płaskowickiej (w pobliżu skrzyżowania z al. KEN) i zastąpienia jej alternatywną organizacją końcowych przystanków dla kilku linii autobusowych, Otwarty Ursynów 3 lipca zwrócił się do Prezydent Warszawy oraz Zarządu Transportu Miejskiego z prośbą o przeprowadzenie  konsultacji  społecznych z mieszkańcami okolic obecnej pętli autobusowej.

Zdaniem działaczy wśród zagadnień, które należy poruszyć podczas konsultacji, powinny znaleźć się:

 • kwestie bezpieczeństwa nowych rozwiązań komunikacyjnych, w tym z uwzględnieniem potencjalnego istnienia bazarku w miejscu obecnej pętli (bazarek będzie generował dodatkowy ruch samochodowy i pieszy w tym miejscu)
 • kwestie wygody dla osób korzystających z usług komunikacji publicznej
 • kwestie sąsiedztwa budowy tunelu trasy S2 POW

 

 

 
Inauguracja Ursynowskiego Lata Filmowego.

W najbliższy piątek rozpoczyna się Ursynowskie Lato Filmowe. Urząd Dzielnicy po raz kolejny zaprasza miłośników kina plenerowego pod Kopę Cwila (Park im. R. Kozłowskiego przy ul. Surowieckiego). Począwszy od 7 lipca br. do 25 sierpnia br., każdej piątkowej nocy będzie można obejrzeć popularny film. Repertuar Ursynowskiego Lata Filmowego nawiązuje do jubileuszu 40-lecia Ursynowa i został wybrany przez mieszkańców w internetowej ankiecie.

Program projekcji:

 • 7 lipca, godz. 21.45 – Nie lubię poniedziałku
 • 14 lipca, godz. 21.45 – Dzień Świra
 • 21 lipca, godz. 21.45 – Seksmisja
 • 28 lipca, godz. 21.45 – Poszukiwany, Poszukiwana
 • 4 sierpnia, godz. 21.15 – Miś
 • 11 sierpnia, godz. 21.15 – Co mi zrobisz jak mnie złapiesz
 • 18 sierpnia, godz. 21.15 – Rozmowy kontrolowane
 • 25 sierpnia, godz. 21.15 – Brunet wieczorową porą

Polecamy także wydarzenie Filmowa Stolica Lata.To blisko 200 filmów w ponad 20 różnych miejscach. Więcej informacji na stronie internetowej www.filmowastolica.pl

 Źródło : Urząd Dzielnicy Ursynów
Konkurs na wykonanie koncepcji kompleksu oświatowego przy Zaruby

Miasto ogłosiło konkurs na wykonaniu koncepcji architektonicznej zespołu budynków kompleksu oświatowego przedszkolno-szkolnego przy ul. Zaruby na Ursynowie. Termin składania prac konkursowych mija 6 października.

Teren objęty opracowaniem konkursowym położony jest przy ul. Jerzego Zaruby i Jerzego Iwanowa -Szajnowicza. Powierzchnia terenu wynosi 0,67 ha .Jest niezabudowany, płaski z niewielką skarpą od strony północnej, na granicy z ulicą Jerzego Iwanowa-Szajnowicza. Obsługa komunikacyjna przewidziana jest od strony wschodniej z ulicy Jerzego Zaruby (ulica lokalna) i od strony północnej z ulicy Jerzego Iwanowa-Szajnowicza (ulica dojazdowa).

Teren inwestycji jest objęty obowiązującym Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego obszaru w rejonie ulicy Jerzego Zaruby (uchwała nr XXXVII/932/2016 Rady M.St. Warszawy z dnia 17 listopada 2016).

– Szukamy niebanalnego projektu opracowanego w myśl idei przyjaznej przestrzeni. To szczególnie ważne w przypadku szkół. Chcemy by w konkursach dotyczących placówek oświatowych wygrywała jakość i wizja, a nie najniższa cena. I będziemy wspierać tę ideę – mówi Marlena Happach, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

Zespół przedszkolno–szkolny przy ul.Jerzego Zaruby w założeniach ma się składać z przedszkola 8-oddziałowego dla 200 dzieci wraz z towarzyszącymi obiektami terenowymi i szkoły podstawowej, 16-oddziałowej wraz z towarzyszącymi obiektami terenowymi (dla około 420 uczniów w klasach I-VIII).

W związku z ograniczoną powierzchnią działki dopuszcza się możliwość lokalizacji budynków w liniach zabudowy pokrywających się z liniami rozgraniczającymi. Powierzchnię zabudowy należy minimalizować, zespół budynków powinien być
zwarty i wykorzystywać dopuszczoną planem wysokość trzech kondygnacji.
Na terenie wolnym od zabudowy należy zlokalizować trzy place zabaw dla dzieci przedszkolnych o pow. min. 1000 m2, teren rekreacyjny dla uczniów szkoły o pow. min. 700 m2, place wejściowe(wg zapisów w planie miejscowym) oraz dojazdy i parkingi (wg zapisów planu).
Zakłada się,że boiska szkolne będą usytuowane poza terenem lokalizacji na działkach sąsiednich. Budynki będą podpiwniczone w całości lub w części, co stworzy możliwość sytuowania w podziemiu powierzchni o funkcji pomocniczej, magazynowej i technicznej obsługi, jak również parkingu dla pracowników obu placówek.
Nadesłane prace oceni sąd konkursowy, w którym zasiądą architekci oraz eksperci z zakresu edukacji. Podstawowym kryterium oceny będzie atrakcyjność i funkcjonalność koncepcji (70 proc.) oraz uwarunkowania finansowe realizacji i ekonomika późniejszej eksploatacji (30 proc.).
Organizator konkursu przewiduje przyznanie następujące  nagrody:
I nagroda pieniężna w wysokości  40 000 zł.

oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki.

II nagroda pieniężna w wysokości  20 000 zł.

III nagroda pieniężna w wysokości  10 000 zł.

oraz pulę do wypłat za ewentualne wyróżnienia, w łącznej wysokości do 10 000 zł.

Wnioski o dopuszczenie do uczestnictwa w konkursie można składać do 1 sierpnia br. w kancelarii Biura Architektury i Planowania Przestrzennego (ul. Marszałkowska 77/79, kancelaria – parter). Termin składania prac konkursowych mija 6 października.

Dodatkowe informacje dostępne TU
Nissan: 70-lecie produkcji samochodów elektrycznych

Dokładnie 70 lat od debiutu pierwszego samochodu elektrycznego, najbardziej zaawansowany samochód elektryczny Nissana – sportowy BladeGlider – został gwiazdą Festiwalu Szybkości w Goodwood. W 100% elektryczny prototyp elektryzował publiczność na słynnym podjeździe Hillclimb.

Kulminacyjnym momentem weekendu była niedzielna sesja testowa na historycznym torze Goodwood Motor Circuit. Potencjał elektrycznego BladeGlidera zaprezentował oficjalny sportowiec NISMO Lucas Ordóñez, który jako pierwszy profesjonalny kierowca wyścigowy zasiadł za sterami tego trzyosobowego pojazdu.

Nissan zaczął odnosić sukcesy na rynku samochodów elektrycznych w 1947 roku, dokładnie 70 lat temu, kiedy zaprezentował model Tama. Ten pionierski czteroosobowy pojazd elektryczny był oferowany zarówno w wersji osobowej, jak i dostawczej, o zasięgu 65 km na jednym ładowaniu. Tama została opracowana przez firmę Tokyo Electro Automobile Co Ltd., która później stała się częścią Nissana.

Od debiutu modelu Tama w 1947 roku, Nissan zgromadził bogate dziedzictwo w zakresie rozwoju bezemisyjnej technologii jako globalny lider rynku samochodów elektrycznych. W 2010 roku, jako pionier „elektrycznej rewolucji” w motoryzacji, firma zaoferowała pierwszy na świecie produkowany masowo elektryczny samochód osobowy, czyli model LEAF. Światowa premiera zupełnie nowego Nissana LEAF została zaplanowana na 6 września br.

Ordóñez, były zwycięzca rywalizacji Nissan GT Academy, mającej na celu przekształcanie graczy komputerowych w kierowców wyścigowych, nie ukrywał podekscytowania możliwością przetestowania BladeGlidera: „Prowadzenie BladeGlidera po słynnym Goodwood Motor Circuit było niesamowitym przeżyciem. Jazda tym samochodem jest niezwykle ekscytująca, kiedy maksymalny moment obrotowy dostępny jest już od momentu startu i tak dynamicznie można pokonywać zakręty. Na tak szybkim torze to świetna zabawa”.

Debiut BladeGlidera na Festiwalu Szybkości w Goodwood stanowił ilustrację wizji inteligentnej mobilności Nissana dotyczącej pewniejszej, lepiej skomunikowanej i bardziej ekscytującej przyszłości motoryzacji. Elektryczny prototyp wspiera także stworzony przez markę program „Electrify the World”, którego celem jest kształtowanie świadomości, zainteresowania i debaty nad problematyką elektrycznej mobilności i stylu życia zgodnym z zasadą zrównoważonego rozwoju.

Nissan BladeGlider został stworzony, aby pokazać potencjał w pełni elektrycznego układu napędowego i jednocześnie odpowiedzieć na oczekiwania entuzjastów samochodów sportowych. Pojazd został opracowany przez Nissana we współpracy z partnerem technicznym projektu, brytyjską firmą Williams Advanced Engineering.

Film z Lucasem Ordóñezem za kierownicą BladeGlidera można obejrzeć pod adresem: