S3KTOR – głosujemy na najlepszą inicjatywę pozarządową

Do piątku, 21 lipca, mieszkańcy mogą głosować na najlepsze inicjatywy pozarządowe ubiegłego roku. Konkurs cieszy się niesłabnącą popularnością – do tej pory w sześciu edycjach wzięło udział blisko 800 inicjatyw. W tym roku, aż 42 zeszłoroczne przedsięwzięcia otrzymały rekomendację do nagrody głównej.

Kampanie społeczne, projekty artystyczne, pikniki rodzinne, wydarzenia kulturalne i sportowe – te wszystkie działania realizowane są na co dzień przez organizacje pozarządowe. Celem konkursu S3KTOR jest wytypowanie najlepszych warszawskich inicjatyw pozarządowych 2016 roku oraz promocja działań warszawskich organizacji trzeciego sektora wśród mieszkańców stolicy.

Obecna, siódma edycja konkursu jest wyjątkowa, ponieważ znacząco zmieniła się jego formuła. Wprowadzono trzy nowe kategorie podstawowe, w których zgłaszano inicjatywy. Są to: S3KTOR „Nowatorski”, S3KTOR „Programowy” i S3KTOR „Aktywizujący”. Dzięki nim w konkursie może wziąć udział praktycznie każda organizacja działająca na rzecz mieszkańców. Zwycięzcy w tych kategoriach otrzymają nagrody w wysokości po 5 000 zł każda, a organizacja która otrzyma nagrodę Za Całokształt – Grand S3KTOR, otrzyma 15 000 zł.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono łącznie 64 inicjatywy, z czego 42 otrzymały rekomendację. Najwięcej zgłoszeń nadesłano w kategorii: S3KTOR „Aktywizujący”.

W kolejnym etapie inicjatywy zostaną nominowane przez zespoły robocze powołane przez Pełnomocnika Prezydenta m.st. Warszawy ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi. Spośród 9 inicjatyw, które zostaną nominowane przez zespoły, Kapituła Konkursu S3KTOR 2016 wybierze zwycięzców każdej z trzech kategorii. Laureata nagrody Za Całokształt – Grand S3KTOR wybierze Warszawska Rada Działalności Pożytku Publicznego.

Równocześnie do 21 lipca trwa głosowanie mieszkańców. Każda osoba może oddać swój głos na jedną z rekomendowanych inicjatyw na pośrednictwem elektronicznego formularza. Organizacja, która zbierze najwięcej głosów otrzyma Nagrodę Mieszkańców.
Klastry energii to nadzieja dla rozwoju energetyki odnawialnej

– Chcemy, aby klastry stanowiły mechanizm stabilizacji udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w systemie energetycznym. W tym roku w ramach PO IiŚ przeznaczymy na ten cel 500 mln zł – powiedział minister Krzysztof Tchórzewski 30 czerwca 2017 r., otwierając konferencję pn. „Klastry energii w Polsce oraz możliwości ich finansowania w ramach POIiŚ 2014-2020 – sektor energetyka”.

Szef resortu energii podkreślił, że przedstawiona przez ME koncepcja rozwoju klastrów energii spotkała się z zainteresowaniem Komisji Europejskiej (KE). –  Zaproponowane przez nas podejście powoduje, że część OZE może być traktowana podobnie jak konwencjonalne źródła w zakresie zabezpieczenia rynku mocy –  powiedział. Podkreślił, że ten temat wywołał również zaciekawienie w Polskich Sieciach Elektroenergetycznych (PSE) – operatora systemu przesyłowego. – Według pierwszych szacunków PSE, klastry mogłyby zabezpieczyć moce idące w gigawaty – mówił minister.

Minister Tchórzewski przypomniał również, że na wsparcie klastrów w obszarze inwestycji w odnawialne źródła energii, w tym w technologie wysokosprawnej kogeneracji, ME przeznaczy w tym roku 500 mln zł. Podkreślił, że już za miesiąc przedsiębiorcy realizujący projekty w ramach klastrów energii, będą mogli wystąpić o środki do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) na inwestycje w instalacje OZE.

Wiceminister energii Andrzej Piotrowski zwrócił z kolei uwagę, że rozwój klastrów energii ma się opierać na – dziś niewykorzystanych – zasobach lokalnych. Zdaniem podsekretarza stanu w ME ma to być szansa na rozwój – również gospodarczy – regionów mniej zurbanizowanych. – Mamy nadzieję, że rozwój klastrów przyczyni się do wykorzystania potencjału przedsiębiorczości i dostępnych surowców, a także ułatwi wdrażanie najnowszych technologii, czy nowych modeli biznesowych na poziomie lokalnym – zaznaczał Piotrowski.

Wiceminister zauważył również, że klastry powinny rozwijać się jako integralny element systemu elektroenergetycznego kraju. – Poszczególne klastry mogą się rozwijać na wiele różnych sposobów – czy to przez współpracę z operatorem sieci dystrybucyjnej (OSD), przejęcie części jego obowiązków, czy nawet budowę własnej sieci – podkreślał.

O tym, że dla przyszłości klastrów energii najważniejsze będzie to, w jaki sposób wpiszą się one w funkcjonowanie systemu elektroenergetycznego w Polsce, przekonywał również – uczestniczący w jednym z paneli dyskusyjnych – szef Urzędu Regulacji Energetyki (URE) Maciej Bando. Szef URE zaznaczył, że energetyka rozproszona – do której zaliczył też model klastrów – ma olbrzymi potencjał.

Z kolei przedstawiciel Dyrekcji Generalnej ds. Energii KE Maciej Ciszewski mówił, że Komisja ciągle o klastrach dyskutuje i odnosi się do nich pozytywnie. Zaznaczył, że KE widzi wiele korzyści rozwoju takiego modelu, z aktywizacją lokalnych społeczności energetycznych na czele.

źródło: Ministerstwo Energii
Nissan JukeCam: pierwsza na świecie kamera sportowa 360º z funkcją rejestratora jazdy sfilmowała ustanowienie rekordu świata Guinnessa™

Nissan zaprezentował najnowszą innowację dla kierowców spragnionych przygody. JukeCam to pierwszy na świecie zintegrowany wielofunkcyjny rejestrator jazdy 360º, który w kilka sekund można zmienić w kamerę sportową.

Dzięki dwóm specjalnym uchwytom — jednym zintegrowanym z deską rozdzielczą crossovera Nissana Juke i drugim przymocowanym do kasku — JukeCam doskonale nadaje się do filmowania przygód kierowcy w każdej sytuacji.

Z jednej strony materiał nagrany przez rejestrator jazdy może okazać się przydatny przy ubieganiu się o wypłatę odszkodowania, z drugiej – użytkownik może nagrywać swoje wyczyny na stoku, w powietrzu, na górskim szlaku lub w innych sytuacjach, w których osobista kamera sportowa jest niezbędnym wyposażeniem.

Nissan JukeCam to koncepcja technologiczna opracowana wspólnie z produkującą kamery 360º firmą 360fly.

Możliwości JukeCam — sprzętu o podwójnym przeznaczeniu — zostały zaprezentowane w nowym fascynującym filmie, zarejestrowanym w jakości 4K. Występują w nim członkowie zespołu Xpogo, wykonującego ekstremalne akrobacje na drążkach pogo.

W czasie nagrywania zdjęć do filmu kaskader Dalton Smith przeskoczył nad trzema Nissanami Juke z tylko jednym odbiciem między nimi. W ten sposób ustanowił on nowy rekord świata Guinnesa™ w kategorii „skok na drążku pogo nad największą liczbą ustawionych obok siebie samochodów”.

Dalton Smith tak skomentował swój rekord Guinnessa™: „Nie ma łatwych rekordów świata, ale zespół i ja zawsze staramy się stanąć na wysokości zadania. Kiedy Nissan zwrócił się do nas z propozycją wykorzystania JukeCam, wszyscy byliśmy zafascynowani tym pomysłem. JukeCam Nissana to świetna koncepcja dla kierowców. Z pewnością umiałbym zrobić dobry użytek z tego urządzenia”.

Nissan spopularyzował stosowanie inteligentnych kamer w samochodach, zapewniających widok 360º, co przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa na drodze. Inteligentny system kamer 360° to innowacyjne rozwiązanie Nissana pozwalające uzyskać widok z góry na całe otoczenie pojazdu, pomocny przy omijaniu przeszkód w trakcie manewrowania z niską prędkością, na przykład przy parkowaniu. Wcześniejsza wersja tego systemu została po raz pierwszy zastosowana w 2012 roku w Nissanie Qashqai.

Od premiery Nissana Juke w 2010 roku w Europie sprzedano już prawie 800 000 tych samochodów. 133 000 z nich wyposażono w inteligentny system kamer 360°. Cztery kamery w każdym egzemplarzu oznaczają, że od wprowadzenia modelu Juke na rynek w crossoverach tych zainstalowano łącznie 532 000 kamer.

Nissan zapoczątkował stosowanie kamer w samochodach w celu poprawy bezpieczeństwa kierowcy. W 2002 r. Primera była pierwszym europejskim modelem popularnej marki motoryzacyjnej, wyposażonym w funkcję wspomagania parkowania tyłem, nazwanego Rear View Monitor.

W ostatnich latach odnotowano bardzo dynamiczny wzrost popularności rejestratorów jazdy. W ciągu zaledwie dwóch lat sprzedaż w Wielkiej Brytanii wzrosła o ponad 900%1. Ponadto dzięki możliwości przedstawienia dowodów ubezpieczycielowi i władzom w przypadku sporu o odpowiedzialność za kolizję konsumenci korzystający z rejestratorów jazdy mogą zaoszczędzić średnio 57,75 GBP rocznie na kosztach ubezpieczenia2.

W pełni zintegrowana kamera JukeCam w trybie rejestratora jazdy może nagrywać obraz przez 3 godziny bez przerwy. Taki zapis można później wykorzystać na przykład przy dochodzeniu odszkodowania od ubezpieczyciela. Po odpięciu JukeCam od deski rozdzielczej można ją zamontować na kasku. Wbudowany akumulator pozwala na filmowanie sportowych wyczynów nawet przez 2 godziny.

Helen Perry, dyrektor ds. marketingu w Nissan Europe, powiedziała: „Nissan zawsze starał się wprowadzać innowacje i proponować klientom nowe rozwiązania. Firma jest też liderem, jeżeli chodzi o montaż kamer w samochodach. JukeCam powstała jako produkt, który wpisuje się w aktywny styl życia naszych klientów. Doskonale sprawdza się jako rejestrator jazdy, a przy tym jest na tyle uniwersalna, że można jej używać jako kamery sportowej filmującej otoczenie w promieniu 360 stopni”.

Juke należy do pionierskiej rodziny trzech crossoverów Nissana. Crossovery to segment rynku wymyślony przez firmę Nissan w 2007 roku wraz z wprowadzeniem modelu Qashqai — obecnie najlepiej sprzedającego się samochodu tego typu w Europie. Nissan oferuje także model X‑Trail — pięcio- lub siedmiomiejscowy samochód na wyprawy z rodziną poszukującą przygód. Jeszcze w tym miesiącu firma rozpocznie sprzedaż zmodernizowanych modeli Qashqai i X‑Trail.

INFORMACJE DODATKOWE

1 wg pracowni badań rynku GfK

2 przy założeniu średniej rocznej składki za ubezpieczenie auto-casco + OC w Wielkiej Brytanii wynoszącej 462 GBP

JukeCam 360fly — dane techniczne:

Pamięć wbudowana

64 GB

Odporność

na pył, wstrząsy i zanurzenie w wodzie do 1 atm

Czas ładowania

2 godziny

Czas pracy na akumulatorze

2 godziny

Pojemność pamięci

3 godziny nagrań

Obwód

71 mm

Rozdzielczość

4K

Możliwości rejestracji obrazu

Wideo   360°, zdjęcia statyczne i VR

Masa

172 g

360FLY

360fly tworzy wyjątkowe, 360‑stopniowe cyfrowe produkty, które inspirują użytkowników do rejestrowania, udostępniania i przeżywania najwspanialszych chwil w życiu w formie 360‑stopniowych obrazów. Firma 360fly jest obecna na Twitterze Instagramie  jako @360fly, można ją „polubić” na Facebooku: facebook.com/360fly oraz subskrybować jej kanał na YouTube.

XPOGO

Xpogo Stunt Team jest najlepszym zespołem wykonującym pokazy ekstremalnych skoków na pogo. Profesjonalni sportowcy wchodzący w skład zespołu skaczą na drążkach pogo na wysokość ponad 3 metrów. Xpogo Stunt Team przybliża widzom ten sport, prezentując salta w powietrzu i inne nieprawdopodobne kaskaderskie wyczyny. Pokaz akrobacji Xpogo Stunt Team jest zawsze hitem, a światowa rzesza fanów zespołu powiększa się po każdym jego występie. Xpogo Stunt Team występował dotychczas w 23 krajach, a także w licznych programach telewizyjnych, teledyskach, reklamach i filmach oraz ustanowił 13 wciąż aktualnych rekordów świata Guinnessa.