TwitterFacebookPinterestGoogle+

Budowa Rosnowskiego: tu kwitnie teraz ptasie życie. Co na to urzędnicy?

image_pdfimage_print

Po długim weekendzie majowym na placu budowy ulicy Michała Rosnowskiego mają pojawić się buldożery. Tymczasem kilka drzew ewidentnie na trasie drogi nadal rośnie. Są oznaczone zieloną farbą. I co najmniej na jednym kwitnie teraz ptasie (i nie tylko) życie… Jakie działania w związku z sygnałami płynącymi od mieszkańców podejmą odpowiednie instytucje?

Mieszkańcy zaniepokojeni zagrożeniem dla środowiska jakie ich zdaniem niesie ze sobą budowa ulicy Rosnowskiego(wycinka wypłoszyła  ptactwo chronionych gatunków) ponownie apelują o interwencję i wstrzymanie wycinki drzew do zakończenia okresu lęgowego ptaków.

W liście do naszej redakcji pani Alicja z Ursynowa  m.in napisała :

(…)  tam gdzie obecnie są wykopy, znajdują się drzewa oznaczone zielonymi kółkami. Czy dobrze rozumiem, że są one przeznaczone do wycinki?

Na jednym z drzew – starej wierzbie (w załączniku dokumentacja foto) – zauważyłam dwa gniazda. Na jednym z nich siedział ptak, sójka (ptak podlegający ścisłej ochronie gatunkowej). W gnieździe są jaja lub pisklęta.

Na tym samym drzewie znajdują się dziuple, przy jednej z nich (małym otworze) zaobserwowałam sikorę. Możliwe, że ma tam również gniazdo. Drzewo oznaczone jest zieloną farbą.

Inne gniazdo znajduje się w kępie niewysokich drzew na niewielkiej skarpie, tuż przy miejscu budowy (zaznaczone na zdjęciu) – można powiedzieć, że po przeciwnej stronie wierzby z gniazdami z sójką. Możliwe też, że w najbliższej okolicy znajdują się gniazda innych ptaków, których nie zauważyłam – w tej okolicy często śpiewa kos (zapewne ma nieopodal gniazdo).
Proszę o pilną interwencję (prace mają być kontynuowane od 4 maja czyli teraz) i wstrzymanie wycinki do zakończenia okresu lęgowego ptaków(…)
Taka informacja dotarła też do burmistrza Roberta Kempy i innych urzędników z ursynowskiego ratusza oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Z prośbą o zajęcie się sprawą wystąpił do włodarza dzielnicy również radny Paweł Lenarczyk(OU).
Temat  już wcześniej był poruszany przez Stowarzyszenie Nasz Ursynów, a dokładnie Piotra Machaja, który w odpowiedzi na sygnały płynące od zaniepokojonych mieszkańców powiadomił Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Służby wszczęły postępowanie w sprawie wycinki drzew. Obecnie gromadzona jest i analizowana dokumentacja. Burmistrz Robert Kempa poinformował, że wycinka była prowadzona pod nadzorem  biegłego ornitologa, który stwierdził, iż na terenie inwestycji nie ma ptaków chronionych.

Jeśli ornitolog wydał opinię zimą to wtedy lęgów nie było, ptaki co najwyżej poszukiwały pokarmu i starały się przeżyć. Sytuacja w kwietniu/maju jest zupełnie inna niż zastana w styczniu/lutym. – Jeśli ornitolog zostanie teraz wezwany, wyda z pewnością odmienną opinię niż zimą. – zauważa  Alicja.

Przy okazji warto wiedzieć, że praktycznie wszystkie gatunki ptaków są pod ochroną (np. bytujące tam sikorki, kosy czy sójki podlegają ścisłej ochronie)

– Należy zwrócić uwagę na bytowanie w tej okolicy jeży. Warto uczulić robotników, aby prace wykonywane w pobliżu zagęszczeń roślinności czy stert liści robotnicy  wykonywali ostrożnie i w razie znalezienia zwierzęcia otoczyli je opieką -dali znać odpowiednim organom- dodaje  Alicja z Ursynowa.

Jakie działania podjęte zostaną w  związku z sygnałami  o zagrożeniu dla środowiska? O to zapytaliśmy urzędników z ursynowskiego ratusza. Czekamy na odpowiedź.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *