TwitterFacebookPinterestGoogle+

Burmistrz Ciołko: jestem za zmianą zasad budżetu partycypacyjnego [WIDEO]

image_pdfimage_print

Urząd Dzielnicy Ursynów rozpoczął realizację zwycięskich projektów III edycji budżetu obywatelskiego. Wśród nich jest pomysł ” Bezpłatne seanse filmowe dla dzieci”. W miniony czwartek cenny projekt dedykowany rodzinom zainaugurował film „Był sobie pies”. Odbyło się też pierwsze spotkanie w ramach projektu „Poznajmy lokalny biznes na Zielonym Ursynowie” dla osób, które mieszkają i prowadzą własne firmy i chcą się rozwijać właśnie w tej części dzielnicy. Za kilka dni startują zajęcia taneczno- fitnesowe „Aktywne My”. Latynoskie rytmy pomogą uczestnikom  zgubić kalorie.

Realizacja zwycięskich projektów zmienia Ursynów. Inwestycje takie jak siłownie plenerowe, place zabaw czy pomysły upiększające przestrzeń publiczną(murale nasadzenia zieleni) cieszą oko i  wykonanie ich  jest powszechnie akceptowane i co więcej, z niecierpliwością oczekiwane.  W kolejce do realizacji ustawiły się projekty, które w głosowaniu wygrały, ale tuż przed ich wykonaniem zostały z różnych powodów oprotestowane i zablokowane przez niektórych mieszkańców. Chodzi tu o projekt ingerujący w infrastrukturę drogową na ul. Stryjeńskich(powstanie pasów rowerowych na jezdni od Płaskowickiej do Przy Bażantarni) i podobny  w ciągu ulic Bartóka-Herbsta- Jastrzębowskiego (od KEN do Pileckiego), zakładający  poprawę bezpieczeństwa pieszych poprzez uniemożliwienie samochodom wyprzedzania przed przejściami dla pieszych oraz poszerzenie/utworzenie azyli dla pieszych (tam gdzie to możliwe) oraz wyznaczenie  pasów rowerowych na jezdni. Doszło do konfliktu  między rowerzystami i kierowcami. Dzielnica ma teraz problem  z realizacją projektów.

Zmiany w regulaminie? TAK!

Aktywni mieszkańcy Ursynowa, aby uniknąć w przyszłości oprotestowywania przegłosowanych pomysłów,  proponują wyłączyć  z budżetu obywatelskiego projekty  dotyczące infrastruktury drogowej. Wskazują, że pomocne w rozwiązaniu problemu mogą być też pogłębione konsultacje projektodawców ze specjalistami na etapie przygotowania pomysłu oraz  aktywniejszy udział mieszkańców w spotkaniach dyskusyjnych. Pojawiły  się też propozycje  wprowadzenia zmian  w regulaminie przeprowadzania stołecznego budżetu obywatelskiego polegające na możliwości głosowania negatywnego. Pozwoliłoby to lepiej poznać opinię mieszkańców na temat zgłoszonych  projektów, szczególnie tych zakładających zmiany w  przestrzeni publicznej

-Jestem jedną z tych osób, które uważają, że projekty z zakresu infrastruktury drogowej powinny być wyłączone z budżetu partycypacyjnego. Nie tylko z tego względu, że budzą emocje i kontrowersje. Do  wdrożenia ich w życie potrzebne jest szersze spojrzenie na dzielnicę czy nawet miasto. Głębszego przemyślenia wymaga pomysł  głosowania negatywnego. Uważam ,że gdybyśmy  wprowadzili do regulaminu ten pierwszy postulat, nie trzeba byłoby  myśleć o głosowaniu negatywnym.- mówi Łukasz Ciołko, zastępca burmistrza dzielnicy Ursynów.

Mieszkańcy mogą jedynie postulować o zmiany w regulaminie przeprowadzania budżetu obywatelskiego. Decyzja należy do prezydent Hanny Gronkiewicz Waltz, która corocznie w drodze zarządzenia wydaje taki regulamin.

Zobacz wideo

Równocześnie z realizacją zwycięskich projektów z  poprzedniej edycji trwa(do 8 maja 2017r.) wstępna  weryfikacja  merytoryczna projektów, które zostały zgłoszone do czwartej edycji. Kolejne etapy to :

  • udyskusje mieszkańców(od 1 marca do 18 marca)
  • od 8 maja do 26 maja 2017 roku – odwołania i ponowna weryfikacja
  • od 1 czerwca do 30 czerwca 2017 roku – spotkania promocyjne projektów
  • od 14 czerwca do 30 czerwca 2017 roku – głosowanie mieszkańców na projekty
  • do 14 lipca 2017 roku – ogłoszenie listy projektów do realizacji.

 

 

 

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Smutny koniec historii projektu toru żużlowego na Ursynowie
Smutny koniec historii projektu toru żużlowego na Ursynowie

Wygląda na to, że do końca dobiegła historia związana z projektem toru żużlowego na Ursynowie, który miał być zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska. Po tym...

Zamknij