TwitterFacebookPinterestGoogle+

Dekomunizacja – zmiana nazw ulic nawiązujących do totalitaryzmu

image_pdfimage_print

Upłynęło prawie 30 lat od transformacji ustrojowej w Polsce a jednak w wielu miejscach nadal widnieją relikty niesławnej przeszłości. To najwyższy czas, żeby z przestrzeni publicznej usunąć komunistyczne symbole. W kwietniu ubiegłego roku weszła w życie ustawa określająca niezbędne procedury oraz narzędzia do przeprowadzenia dekomunizacji, jednak samorząd warszawski zignorował ten obowiązek – powiedział Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki.

Wedle zapisów Ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej samorządy miały obowiązek dokonać zmiany nazw ulic i obiektów użyteczności publicznej do 2 września br. Wojewoda Mazowiecki trzykrotnie na piśmie poinformował wszystkie gminy i powiaty o wejściu w życie ustawy dekomunizacyjnej oraz o procedurach i terminach z nią związanych. Duża część mazowieckich samorządów wywiązała się z obowiązków jakie nałożyła na nie ustawa. Część samorządów scedowała ten obowiązek na Wojewodę. W tych wszystkich przypadkach nie zawaham się skorzystać z ustawowych uprawnień. Samorząd warszawski miał rok na nadanie nowych nazw i nie zrealizował zadania określonego w ustawie dekomunizacyjnej – powiedział Zdzisław Sipiera.

Wojewoda wydał 47 zarządzeń zastępczych, w których nadano nazwę zgodną z ustawą

Zgodnie z ustawą zmiana nazwy dokonana na jej podstawie nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową. Pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy dokonanej na podstawie ustawy są wolne od opłat.

Ursynów

1.Nazwa wymagająca zmiany: Związku Walki Młodych

Nowa nazwa : Andrzeja Romockiego „Morro”

2. Nazwa wymagająca zmiany: Służby Polsce

Nowa nazwa : Kazimierza Kardasia „Orkana”

3. Nazwa wymagająca zmiany: Jana Wasilkowskiego

Nowa nazwa: Wojciecha Kilara

4. Nazwa wymagająca zmiany: Stanisława Kulczyńskiego

Nowa nazwa: Rodziny Ulmów

Lista: Nazwy zgodne z ustawą

 

fot: Paweł Lenarczyk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Przeciwnicy dekomunizacji ulicy Związku Walki Młodych
Nie chcą zmiany patrona ulicy Związku Walki Młodych

We wtorek na posiedzenie Rady Dzielnicy Ursynów przyszło ponad 120 mieszkańców, którzy nie zgadzają się na dekomunizację   nazwy  ulicy Związku Walki Młodych. Radni po burzliwych...

Nazwy ulic do zmiany na podstawie ustawy
Samorządy będą miały rok na usunięcie nazw upamiętniających komunizm

Samorządy będą miały rok na usunięcie z przestrzeni publicznej nazw upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia i daty symbolizujące komunizm lub propagujące go - zdecydował w piątek...

Zamknij