TwitterFacebookPinterestGoogle+

Kabacki problem z Relaksową

image_pdfimage_print

Pierwszego kwietnia na Obywatelach Ursynowa pojawia się wpis dotyczący Relaksowej. I nie jest to informacja primaaprilisowa:

Budowa Relaksowej,
Panie, Panowie Robert Kempa, Piotrek Guział, Piotr Skubiszewski, Goretta Szymańska, Projekt Ursynów i wszyscy, których z braku wiedzy nie oznaczyłem, jest poważna sprawa, w które proszę o pomoc. Budowa Relaksowej odcina od Ursynowa 50 domów położonych przy skarpie ursynowskiej. Planowany przebieg ulicy i likwidacja 3 skrzyżowań w rejonie ul. Kulisiewicza uniemożliwia dojazd mieszkańcom, rolnikom, Klientom prowadzonej tam działalności.

Od lat mieszkańcy i gospodarcze mogą bez przeszkód wyjeżdżać na u. Relaksową w stronę centrum jak i w stronę Wilanowa. W dzielnicy mieszka kilkadziesiąt dzieci odwożonych do szkół na terenie Ursynowa. W tym obszarze jest także 10 gospodarstw, których właściciele codziennie dojeżdżają sprzętem rolniczym do swoich pól w dzielnicy Ursynów i Wilanów. Ten obszar należy także do parafii św. Elżbiety w Powsinie.
Pierwotnie planowany przebieg drogi uwzględniał ronda i miejsce do zawracania, a także możliwy dojazd w obie strony drogą serwisową równoległą do Relaksowej. Niestety, w trakcie planowania zrezygnowano z tych części dojazdu.

Aktualnie budowana droga pozwala mieszkańcom tej dzielnicy jedynie wyjechać w stronę centrum oraz wrócić do domu przez Wilanów. Kilka absurdów tej sytuacji: odwiezienie dzieci do szkoły na Kabatach i powrót wymaga nadłożenia 1 km i pojechania na Wilanów, ponieważ zlikwidowany jest lewoskręt w Kulisiewicza a skrzyżowanie z Rosnowskiego nie umożliwia zawracania. To jest kilkadziesiąt przejazdów więcej codziennie. Aby pojechać na Wilanów ul. Rosnowskiego, mieszkańcy wg obecnego planu nie mogą zawrócić na skrzyżowaniu z Wąwozową. Muszą jechać pod Tesco albo w okolice ul. Przy Bażantarni, tj ponad 1 km żeby pojechać do kościoła. Jeszcze gorzej przedstawia się możliwość dojazdu do pól rolnikom ze sprzętem regularnie tu używanym – ciągniki z przyczepami, kombajny itp. Nie wyobrażam sobie zestawu traktor i 2 przyczepy manewrującego przy Tesco tylko po to aby legalnie zawrócić i pojechać na Wilanów. Proponowane rozwiązanie niepotrzebnie zwiększa ruch w dzielnicy i mocno komplikuje życie mieszkańców Ursynowa jakimi jesteśmy. Ze względu na skarpę od wschodu, wąwóz od północy i Rosnowskiego od południa nie mamy innej drogi jak Relaksowa.

Po przyjęciu naszej delegacji w ratuszu Pan Naczelnik oraz inżynier nadzoru nad budową długo milczeli nie mogąc wskazać mieszkańcom, jak mamy pojechać na Wilanów ani jak mamy dojechać z Kabat i centrum do domu. Pani inspektor podpowiedziała nam że „mieszkańcy nic nie mogą”. Zostawiliśmy w urzędzie petycję domagającą się zachowania wyjazdu z Kulisiewicza w lewe oraz zachowania skrętu z Relaksowej w lewo w Kulisiewicza. Odcinek Relaksowej od skrzyżowania z Wąwozową do skrzyżowania z Rosnowskiego liczy z 400m i nigdy samochody nie będą tam się rozpędzać. Poza tym lewoskręty na al. Ken funkcjonują od lat. A my nie widzimy innego sposobu dojazdu z Kabat do domów ani wyjazdu w kierunku Wilanowa. Mieszkańcy są zdeterminowani do tego stopnia, że możliwa jest całkowita blokada budowy. Czekamy na wtorkowe kolejne spotkanie w Urzędzie. Prosimy Pana Burmistrza o obecność i przyjrzenie się naszej sytuacji. Przyjdzie jeszcze więcej mieszkańców. Radnych koalicyjnych jak i opozycyjnych, Stowarzyszenie Przyjazny Ursynów proszę o wsparcie mieszkańców. Chcemy mieć możliwość normalnego życia na Ursynowie.

Kolejny wpis na Obywatelach Ursynowa z 4 kwietnia br.:

Dzisiaj po naszej wizycie w ratuszu i zgłoszeniu obiekcji że cała dzielnica nie ma gdzie wyjechać z osiedla budowa przyspieszyła 10x. Domagamy sie wstrzymania inwestycji w celu oszczędzania wydawania publicznych pieniędzy. Organizujemy akcje protestecyjna (wkrotce szczegóły w formie wydarzenia na fb konsultujemy formę protestu z prawnikami i mieszkańcami) zapraszamy media do nagłośnienia sprawy. Dziś o godz 19 prace asfaltowananie idą pelna parą byle zakończyć i zostawić dzielnicę bez wyjazdu.

autor wpisów: Łoś Rafał Markiraf

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Warszawscy uczniowie dla Krasnogoriwki

Młodzież ze stołecznych szkół przyłącza się do pomocy organizowanej na rzecz ich rówieśników z ukraińskiego miasta położonego w strefie konfliktu. Jest to zbiórka funduszy, dzięki...

NFOŚiGW przekaże 200 milionów złotych na gospodarowanie wodami opadowymi w miastach

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozdysponuje 200 milionów złotych z Funduszu Spójności na systemy gospodarowania wodami opadowymi w miastach. O dotacje będą mogły...

Powstała płyta z dźwiękami przyrody polskich rzek

Płytę z dźwiękami przyrody, zarejestrowanymi na kilkunastu polskich rzekach, stworzył wrocławski kompozytor, Michał Zygmunt. Jak powiedział PAP, to album, w którym "za muzykę odpowiada natura"....

Zamknij