TwitterFacebookPinterestGoogle+

Konkurs „Adamed dla Seniora” dla organizacji aktywizujących seniorów

image_pdfimage_print

Aktywizacja osób starszych jest jednym z największych wyzwań stojących przed polskim społeczeństwem. Z myślą o organizacjach, które podejmują działania w tym zakresie, Grupa Adamed rozpoczyna konkurs „Adamed dla Seniora”, w którym trzy najlepsze inicjatywy zostaną dofinansowane kwotą po 10 000 zł każda.

Do konkursu zgłaszać można realizowane lub planowane inicjatywy, których celem jest wzmocnienie uczestnictwa osób starszych w życiu lokalnych społeczności oraz aktywizacja seniorów. Zgłoszenia – maksymalnie trzy od jednej instytucji – przyjmowane będą od 23 stycznia do 23 czerwca 2017 roku poprzez formularz konkursowy  Następnie wnioski oceni pięcioosobowe jury powołane przez Grupę Adamed.

Jury będzie brało pod uwagę takie kryteria jak dotychczasowa działalność zgłaszającego, uwzględnienie potrzeb osób starszych w proponowanej inicjatywie, jej pomysłowość, oryginalność, kreatywność oraz merytoryka  – podkreśla Katarzyna Dubno, Dyrektor Działu Relacji Zewnętrznych i Ekonomiki Zdrowia w Grupie Adamed.

Trzy zwycięskie inicjatywy zostaną ogłoszone 13 września. Każdy z laureatów otrzyma 10 tysięcy zł na realizację zgłoszonego projektu.

Konieczność podjęcia działań

Statystyki są jasne – w 1990 roku 65 lat i więcej miał co dziesiąty Polak, w 2016 – co piąty. Wg Eurostatu, tempo starzenia się polskiego społeczeństwa jest jednym z najszybszych w Europie. W przygotowanym w 2014 roku raporcie „Aktywność społeczna osób starszych w kontekście percepcji Polaków” Janusz Czapiński i Piotr Błędowski stwierdzają jednoznacznie: Niezbędne do aktywizacji seniorów trzy warunki psychologiczne – motywacja, samoocena (wiara we własne możliwości) i nadzieja na dobrą przyszłość – nie są w wystarczającym stopniu spełnione (…). Wzrost zaangażowania tej grupy w działania wykraczające poza bieżące potrzeby bytowe stanowi niezwykle trudne i złożone zadanie dla polityki społecznej na szczeblu centralnym i lokalnym.

Ogromną rolę w procesie aktywizacji seniorów stanowią programy oferowane przez organizacje pozarządowe, uniwersytety trzeciego wieku oraz jednostki samorządowe. Do nich właśnie kierowany jest konkurs „Adamed dla seniora”.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

W Klubotece dzieje się! Wystawa prac wykonanych z pasją

W ursynowskim Ratuszu 21 listopada  miało miejsce otwarcie  wystawy Fundacji „Kluboteka Dojrzałego Człowieka pt ,, Spod ręki dojrzałego człowieka".   Wystawa to  podsumowanie  projektów: ,,Kolaż integracyjny" ...

„Dieta. Zima – czas odpoczynku i regeneracji” [Wykład]

Jutro są  kolejne zajęcia w projekcie   Fundacji Indigeo: "Ursynowski Senior: Bezpieczny Aktywny Zdrowy" skierowane do dojrzałych  mieszkańców dzielnicy. O tym, jak ważne dla organizmu...

Inauguracja roku akademickiego w ramach Wolnego Uniwersytetu Ursynowa

Startuje nowy rok akademicki w ramach Wolnego Uniwersytetu Ursynowa.  Uroczysta inauguracja już 1 października. Projekt jest skierowany do osób dorosłych. Wolny Uniwersytet Ursynowa działalność rozpoczął ...

Zamknij