TwitterFacebookPinterestGoogle+

Kto jest odpowiedzialny za nieprawidłowości w Budżet Partycypacyjny na Ursynowie?

image_pdfimage_print

Biuro Kontroli Urzędu m.st. Warszawy przeprowadziło kontrolę w Urzędzie Dzielnica Ursynów m.st. Warszawy dotyczącą realizacji budżetu partycypacyjnego w roku 2016 oraz 2017.

Kontrolerzy stwierdzają wprost, że Regulamin Budżet partycypacyjny w Warszawie nie był przestrzegany w wielu przypadkach. Najbardziej jaskrawe przykłady to fakt, iż nie ukończono 10 spośród 46 projektów wybranych do realizacji, co stanowi 22% z puli ogólnej. Jest to niedotrzymanie paragrafu 4 ustęp 1 punkt 1 Regulaminu, który mówił o tym, że projekty muszą być zrealizowane w całości w czasie roku budżetowego.

W przypadku 7 projektów spośród 46 „znacząco przekroczono kosztorys ustalony w trakcie weryfikacji szczegółowej”. Koszty poniesione w wyniku tego „niedopatrzenia” przekraczają kwotę miliona!!! (+1 135 000). Tłumaczenie oficjalne jest takie, że trzeba było doprecyzować kosztorys! A przecież zgodnie z paragrafem 28 ustępem 1 punktem 4 Regulaminu, należy to zrobić w trakcie weryfikacji szczegółowej.

Trzy projekty zostały dopisane do listy projektów poddanych pod głosowanie niezgodnie z zasadami ustalonymi w Regulaminie. Wśród tych projektów znalazł się projekt budzący ogromne emocje – przebudowa ulicy Stryjeńskich i wyznaczenie na niej pasów rowerowych. Decyzja o dopisaniu projektu przebudowy ulicy Stryjeńskich w opinii kontrolerów nie powinna mieć miejsca. Wygląda na to, że decyzje w tej sprawie były motywowane odgórnymi wytycznymi CKS, ale regulowane poza przepisami, które CKS określił, i obwiązującymi każdego uczestnika BP. To jest sytuacja bez precedensu, ponieważ wygląda na to, że narzucono, aby ten projekt był głosowany, i burmistrz się nie postawił pomimo, że mógł wykazać, że jest to niezgodne z zasadami – paragraf 5 Regulaminu.

Osobiście odczuwamy też ogromny niesmak z racji na wymienione w dokumencie pokontrolnym, które dotyczą również naszego projektu. Kontrolerzy stwierdzają, że w dwóch przypadkach weryfikacja projektów zakończyła się negatywnie, pomimo iż projekty spełniały wszystkie wymienione w karcie weryfikacji kryteria. Naszym zdaniem tak właśnie było w przypadku projektu Po prostu grilluj – na Ursynowie.

Mamy pełną świadomość, że BP nie jest idealnym narzędziem, ale do niech to dunder świśnie, jak można dawać ludziom narzędzie, którego istotą jest komunikowanie się z mieszkańcami, a później z tymi mieszkańcami nie rozmawiać?

Po lekturze tego dokumentu zaryzykujemy stwierdzenie, że budżet partycypacyjny na Ursynowie został sponiewierany, ponieważ:

– nie ukończono 10 spośród 46 projektów wybranych do realizacji (22%)

– w 7 przypadkach „znacząco przekroczono kosztorys ustalony w trakcie weryfikacji szczegółowej” +1 135 000 zł!

– trzy projekty zostały dopisane do listy projektów poddanych pod głosowanie niezgodnie z zasadami ustalonymi w Regulaminie.

– dwa projekty zweryfikowano negatywnie pomimo, że spełniały wszystkie, zawarte w karcie weryfikacji, kryteria.

Kto za to odpowie? Kto przeprosi mieszkańców? …

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Informacja Zarządu na posiedzenie plenarne Rady Nadzorczej SMB JARY

Tym razem przedstawiamy informację z poczty spółdzielczej. Dotyczy SMB Jary. Informacja niniejsza jest przedstawiana w formie oświadczenia, zgodnie z par. 12 ust. 3 regulaminu Rady...

Konstytucja Biznesu przyjęta przez Sejm

Posłowie przyjęli dziś (26. stycznia 2018r.) pakiet 5 ustaw, zmieniających polską rzeczywistość biznesową. Ich wprowadzenie będzie najbardziej kompleksową reformą prawa gospodarczego od prawie 30 lat,...

Ttestowy przejazd ulicami Krasnowoli
Zielony Ursynów: rusza nowa linia autobusowa 239

Autobusy z logo Warszawskiego Transportu Publicznego już od poniedziałku dojeżdżać będą do ulicy Krasnowolskiej. Dzięki nowej linii mieszkańcy zyskają szybkie i wygodne połączenie ze stacją metra Stokłosy....

Zamknij