TwitterFacebookPinterestGoogle+

Luty z Orkiestrą Sinfonia Varsovia

image_pdfimage_print

Szalone Dni Muzyki we Francji, koncert kameralny oraz koncerty symfoniczne w ramach dwóch warszawskich festiwali – oto plany Sinfonii Varsovii na luty. Ponadto w siedzibie orkiestry odbędą się kolejne odsłony Smykofonii na Grochowskiej – specjalnych koncertów dla najmłodszych.

Luty Sinfonia Varsovia rozpoczyna we Francji, gdzie trwa właśnie 24. edycja festiwalu La Folle Journée – Szalone Dni Muzyki. Orkiestra, nawiązując do tegorocznej myśli przewodniej – „W stronę  nowego świata” (fr. „Vers un Monde nouveau”), wykona dzieła kompozytorów, którzy z różnych przyczyn musieli opuścić swój kraj w poszukiwaniu nowego miejsca, by żyć i tworzyć. W tym kontekście Sinfonia Varsovia sporo uwagi poświęci muzyce polskich twórców, między innymi Chopina i Paderewskiego.

W roku jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości orkiestra aktywnie promuję polską muzykę nie tylko za granicą, ale również prezentując polskiej publiczności mniej znane dzieła rodzimych kompozytorów. Już 7 lutego, podczas drugiego koncertu z cyklu Sinfonia Varsovia Kameralnie, kwintet dęty orkiestry wykona dzieła Tadeusza Szeligowskiego, Andrzeja Panufnika i Wojciecha Kilara. Koncert odbędzie się w siedzibie orkiestry przy ulicy Grochowskiej 272 w Warszawie, wstęp jest wolny.

W praskiej siedzibie zespołu odbędą się również dwie kolejne odsłony Smykofonii na Grochowskiej, specjalnych koncertów przeznaczonych dla dzieci w wieku od 0 do 5 lat. 3 i 4 lutego zabrzmią piosenki Witolda Lutosławskiego, a 24 i 25 lutego będzie można posłuchać „Muzyki Domu” – z trzasków, stuków i skrzypiących mebli wyłonią się fascynujące, muzyczne bajki.

Orkiestra Sinfonia Varsovia zaprezentuje się warszawskiej publiczności również w pełnym, symfonicznym składzie na dwóch wyjątkowych koncertach. 11 lutego zespół wystąpi podczas Festiwalu Witolda Lutosławskiego Łańcuch XV w Studiu Koncertowym Polskiego Radia. Pod batutą Andreya Boreyki muzycy wykonają dzieła Jerzego Fitelberga, Krzysztofa Meyera, a także Koncert na orkiestrę patrona festiwalu oraz I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego, gdzie solistką będzie Agata Szymczewska.

Niespełna tydzień później Sinfonia Varsovia pojawi się na kolejnym festiwalu, tym razem będzie to POLIN Music Festival: Roots’n’Fruits organizowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Na koncercie inauguracyjnym orkiestrę poprowadzi pochodząca z Izraela Bar Avni, laureatka II nagrody ostatniej edycji Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. W partiach solowych usłyszymy klarnecistę Davida Krakauera, Michaela Guttmana na skrzypcach oraz Jing Zhao na wiolonczeli. W programie znajdzie się muzyka kompozytorów pochodzenia żydowskiego oraz zainspirowanych tradycyjną muzyką żydowską. Na szczególną uwagę zasługuje Concerto for Klezmer Clarinet autorstwa Wlada Marhuletsa, polskiego kompozytora urodzonego w Mińsku, który na stałe mieszka w Los Angeles, gdzie cieszy się rosnącym uznaniem, jako twórca muzyki filmowej do hollywoodzkich blockbusterów.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Bezpieczny senior na Ursynowie

W najbliższy czwartek 8 lutego o godz. 12.30 zapraszamy na wykład pt. "Bezpieczny senior na Ursynowie", który odbędzie się w  Urzędzie Dzielnicy Ursynów, al. KEN 61....

Najstarsza szkoła na Ursynowie – rozbudowana

Szkoła Podstawowa nr 100 im. płk. Francesco Nullo na Zielonym Ursynowie przy ul. Tanecznej, zyskała nowe skrzydło. Dzięki temu dzieci i młodzież uczą się w...

Bagno pilnie kupię lub wynajmę

Kilkadziesiąt lat temu uważano dzikie bagna za tereny nieprzydatne. Hydrotechnicy na niemal całym świecie pracowali nad ich osuszaniem i przerabianiem na przydatne gospodarczo łąki, pastwiska...

Zamknij