TwitterFacebookPinterestGoogle+

Mammobus pod Urzędem Dzielnicy Ursynów

image_pdfimage_print

W poniedziałek 15 stycznia 2018 r. na parkingu ursynowskiego Ratusza gościł mammobus – mobilna pracownia mammograficzna. Tego dnia łącznie 71 mieszkanek Ursynowa w przedziale wiekowym 50-69 lat skorzystało w nim z nieodpłatnej diagnostyki i porady lekarza specjalisty. Mieszkanki zakwalifikowane do badania otrzymały wcześniejszą informację i zaproszenie bezpośrednio od realizatora. Program ten prowadzony jest w Polsce już od 11 lat, wspomagając wczesne wykrywanie raka piersi metodą mammografii przesiewowej. Wykrycie choroby w początkowym stadium znacznie zwiększa szanse jej wyleczenia i w efekcie może uratować życie.

– Jako Dzielnica Ursynów dbamy o zdrowie naszych mieszkańców, dlatego będziemy dalej wspierać wszelkie akcje profilaktyczne – w tym wizyty mammobusu – z których mieszkanki Ursynowa mogą bezpłatnie korzystać i chcemy, aby odbywały się one jak najczęściej –  mówi Zastępca Burmistrza, Antoni Pomianowski.

Porada profilaktyczna w programie wczesnego wykrywania raka piersi obejmuje: przeprowadzenie wywiadu z uczestniczką i wypełnienie ankiety, wykonanie badania mammograficznego (zdjęcia wraz z opisem dokonanym przez lekarza specjalistę w dziedzinie radiodiagnostyki) oraz sporządzenie Karty Badania zawierającej dalsze wskazania. Jeśli wynik badania mammograficznego wzbudzi jakiekolwiek wątpliwości lekarza, skieruje on uczestniczkę na dalszą diagnostykę w ramach programu i/lub dalsze leczenie w szpitalu lub przychodni specjalistycznej. Gdy wynik jest prawidłowy, na następne badanie mammograficzne w ramach programu należy zgłosić się, w zależności od wskazania lekarza, po upływie roku lub 2 lat.

Badania realizował podmiot leczniczy Geneva Trust Polska Sp. z o. o. w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi – Etap Podstawowy, finansowanego przez Mazowiecki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia.

Więcej o programach profilaktycznych NFZ:

http://www.nfz-warszawa.pl/dla-pacjenta/co-kazdy-pacjent-wiedziec-powinien/profilaktyczne-programy-zdrowotne/

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *