TwitterFacebookPinterestGoogle+

MIiB zapowiada ułatwienia na autostradach w razie utrudnień i korków

image_pdfimage_print
Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk zapewnił, że w razie utrudnień przy wjeździe na autostrady z powodu wzmożonych wakacyjnych wyjazdów, będą stosowane ułatwienia dla kierowców.

Szczyt wyjazdów wakacyjnych zawsze niesie z sobą zwiększone oblężenie punktów poboru opłat na autostradach i zdecydowanie większe nasilenie ruchu pojazdów – zaznaczył Adamczyk. „Dla nas największym problemem, jak co roku, jest autostrada A1 i punkty poboru opłat na tej autostradzie” – podkreślił.

„Zapewniam, że w tym roku – podobnie jak w zeszłym – koncesjonariusz administrujący autostradą A1 będzie podejmował wszystkie wysiłki, aby czas oczekiwania na bramkach nie był wydłużony” – powiedział pytany przez PAP Adamczyk. Chodzi przede wszystkim o to, by nie narażać na niebezpieczeństwo tych, którzy będą oczekiwali na przejazd przez punkty poboru opłat z dziećmi, często w upale – zaznaczył.

Pytany przez PAP o to, czy w razie korków będą otwierane bramki na płatnych autostradach, nie wymienił jednak takiego rozwiązania.

„Będzie stosowana szczególna separacja ruchu, wracamy do zaokrąglenia o 10 gr kwoty za przejazd, co daje zaokrąglenie do pełnych bodajże 30 zł” – powiedział. „To podwyższenie było dosyć kontrowersyjne, ale sama ta operacja daje przyspieszenie poboru opłaty o około 30 proc. co w wymiarze np. 1000 pojazdów daje olbrzymie ułatwienia” – powiedział.

Przypomniał, że szczególna separacja ruchu była zastosowana podczas długiego weekendu majowego i wtedy wszystko szło sprawnie.

„Patrzymy na czas przejazdu przez punkty poboru opłat, jesteśmy w stałym kontakcie z koncesjonariuszem, jesteśmy umówieni na monitorowanie zatorów drogowych i czasu oczekiwania” – podkreślił.

Korków w tych szczególnych dniach wakacyjnych zapewne nie unikniemy. „Nie są w stanie uniknąć ich Francuzi, nie są w stanie uniknąć Niemcy, pomimo, że mają przecież nieporównywalnie lepiej rozbudowany system autostradowy i dróg ekspresowych” – podkreślił.

„Nie unikną ich także Włosi i my ich nie unikniemy, ale robimy wszystko, żeby zdarzenia przebiegły najmniej uciążliwe dla kierowców” – dodał Adamczyk.

Autostrada A1 jest płatna od Gdańska do Torunia.(PAP)

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Rok szkolny 2016/2017 pod znakiem reformy edukacji

W piątek zakończył się - burzliwy - rok szkolny 2016/2017; wakacje rozpoczęło ponad 4,6 mln uczniów. Powrócą oni do szkół 4 września. Część z nich...

SEAT LEON X-PERIENCE W EKSTREMALNYCH WARUNKACH

Mnóstwo radości podczas komfortowej jazdy nie tylko po polskich ulicach, ale i… po wszechobecnym piasku i w kilkudziesięciostopniowym upale. To uterenowiony SEAT Leon X-PERIENCE, który...

KRĘCI MNIE BEZPIECZEŃSTWO – ZADBAJMY WSPÓLNIE O BEZPIECZNE WAKACJE

Rozpoczynają się wakacje – szczególny czas dla całej rodziny. Lipiec i sierpień to okres urlopowych wyjazdów, wypoczynku w górach i nad wodą, a jednocześnie czas...

Zamknij