TwitterFacebookPinterestGoogle+

MOIA przedstawiła ofertę z dziedziny Ride-Poolingu

image_pdfimage_print

MOIA, nowa firma Volkswagena zajmująca się zagadnieniami mobilności, zaledwie rok od swojego powstania przedstawiła rozbudowaną koncepcję z dziedziny Ride-Poolingu. Oferta będzie dostępna od przyszłego roku jako alternatywny pomysł na przemieszczanie się w obrębie miasta i ma przyczynić się do znacznego zmniejszenia ruchu w dużych ośrodkach miejskich. W ramach przedsięwzięcia „One Milion Cars off the Road”, firma podczas wydarzenia TechCrunch w Berlinie przedstawiła po raz pierwszy swoją wizję Ride-Poolingu i związanego z nim otoczenia. Światową premierę święcił tam pojazd opracowany przez MOIA – ma on elektryczny napęd i został przygotowany z myślą o wykorzystaniu w ramach serwisu poolingowego.

MOIA chce sprawić, żeby z miast ubyło milion aut
„Rok temu podczas TechCrunch w Londynie zaprezentowaliśmy pomysł na zracjonalizowanie ruchu miejskiego. W ramach partnerstwa z miastami chcemy zaprezentować rozwiązanie takich problemów, jak korki, zanieczyszczenie powietrza, hałas czy brak przestrzeni i pomóc w ten sposób miastom w realizacji ich celów w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. W bardzo krótkim czasie zrobiliśmy wszystko co niezbędne, żeby wzbogacić różnorodność miejskich środków transportu o nowe rozwiązanie. Z koncepcją Ride-Poolingu będziemy mogli wystartować na arenie międzynarodowej, żeby zrealizować nasz cel: ograniczenie do 2025 roku liczby aut w miastach Europy i USA o milion”, stwierdził Ole Hams, Dyrektor Zarządzający MOIA.

W ramach pierwszego projektu w Hamburgu, pod koniec 2018 roku, rozpocznie się tworzenie całego ekosystemu związanego z tym przedsięwzięciem, łącznie z nowym pojazdem. „Możemy teraz zaoferować cały zestaw elementów tworzących wartość w dziedzinie Ride-Poolingu – a w razie potrzeby także jego pojedyncze składniki”, stwierdził Hams. W grę wchodzą różne modele biznesowe, które można prowadzić wspólnie z miastami i innymi partnerami. Pojazd firmy MOIA zaprezentowany publicznie po raz pierwszy w ramach TechCrunch jest najważniejszym elementem, który dopełnia całości przedsięwzięcia. Poza samym autem system polega też na możliwości korzystania przez klientów z aplikacji, dzięki którym mogą oni wygodnie zamówić samochód MOIA i zapłacić za przejazd. Jeszcze przed złożeniem zamówienia pojawia się informacja, kiedy samochód będzie dostępny i ile będzie kosztować przejazd. Odpowiedni algorytm pozwala zidentyfikować pasażerów zmierzających mniej więcej do tego samego celu i sprawia w ten sposób, że samochody zostają lepiej wykorzystane. Elementem systemu są ponadto aplikacje dla kierowców oraz rozbudowany system zarządzania flotą pojazdów.

Jedyny na świecie sześciomiejscowy samochód opracowany z myślą o usługach Ride-Poolingu
Pojazd opracowany przez MOIA ma wyłącznie silnik elektryczny i może wygodnie przewieźć nawet sześciu pasażerów. Wnętrze jest przyjemne i obszerne, z osobnymi fotelami, dużą ilością miejsca na nogi i na tyle przestronne, by wygodnie zająć miejsce na każdym siedzeniu. Samochód został skonstruowany specjalnie z myślą o wykorzystaniu do usług Ride-Poolingowych – każda podróż nim ma być przyjemna, także dla osób, które nie życzą sobie kontaktu z innymi pasażerami. Dlatego każdy fotel jest wyposażony w lampkę, której światło można ściemnić oraz w port USB do ładowania smartfonów. Poza tym w każdym samochodzie do dyspozycji pasażerów jest sieć bezprzewodowa. Wsiadanie i wysiadanie ułatwiają przesuwane automatyczne drzwi oraz specjalny uchwyt. Na bagaż przewidziano przestrzeń obok kierowcy.

„Samochód zapewnia najwyższy komfort i pozwala na realizację usługi na najwyższym poziomie. Aby tak się stało w ramach procesu „MOIA Co-Creation” do prac zaprosiliśmy potencjalnych użytkowników z różnych grup wiekowych. Wiele ich pomysłów włączyliśmy do procesu konstrukcyjnego. Pracujemy już nad kolejnymi wersjami samochodu, z których będzie można korzystać w przyszłości”, powiedział Robert Henrich, COO MOIA.

Rekordowe tempo przygotowania dzięki elastycznym metodom pracy
Nowy samochód został zaprojektowany, skonstruowany i wyprodukowany przez MOIA we współpracy z marką Volkswagenem Samochody Użytkowe i fabryką Volkswagena w Osnabrück w rekordowym czasie dziesięciu miesięcy. Zasięg pojazdu wynosi ponad 300 km (według cyklu WLTP), a jego akumulatory można naładować do 80 procent pojemności w ciągu 30 minut. „Wspólnie z MOIA i Volkswagen Osnabrück na nowo zdefiniowaliśmy proces produkcji samochodów”, powiedział Eckhard Scholz, Prezes Zarządu Volkswagen Samochody Użytkowe. „Jesteśmy dumni, że w ciągu zaledwie 10 miesięcy wyprodukowaliśmy nowy samochód przygotowany specjalnie na potrzeby Ride-Poolingu”. Było to możliwe dzięki elastyczności produkcji w zakładach w Osnabrück. Auto zadebiutuje na ulicach pod koniec przyszłego roku w Hamburgu.

Od października 2017 roku MOIA testuje swój serwis w Hanowerze i wzbogaca go o kolejne elementy sprawdzając je w rzeczywistym ruchu drogowym. Także w tym wypadku stałym składnikiem tego procesu jest „MOIA Co-Creation”. Testom poddawanych jest teraz 20 Volkswagenów T6 Multivan.

źródło: materiały prasowe VW

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Kontrole punktów sprzedaży choinek fot SM
Trwają kontrole punktów sprzedaży choinek

Muszą pochodzić z legalnej wycinki i być sprzedawane w miejscach do tego wyznaczonych przez zarządcę terenu. Strażnicy miejscy przeprowadzają  kontrole punktów sprzedaży świątecznych drzewek. We...

Start pracowni stolarskiej otwartej dla warszawiaków

Jak odnowić stolik po ukochanej babci, zrobić drewnianą zabawkę dla dziecka, karmnik dla ptaków lub ule dla pszczół? Zapraszamy mieszkańców do warsztatu FabLab Wbijaj!, czyli...

Naukowa wiedza na Święta

Co się kryje w główce maku i dlaczego nasiona tej rośliny dobrze jeść w połączeniu z rybami? Jak konserwowane są owoce cytrusowe i co można...

Zamknij