https://www.kei.pl

TwitterFacebookPinterestGoogle+

Muzeum Warszawy stawia kropkę nad i

image_pdfimage_print

Jeszcze więcej rzeczy warszawskich już 9 czerwca. Zbliża się otwarcie drugiej części wystawy głównej. W 11 gruntownie odrestaurowanych i zmodernizowanych kamienicach na Rynku Starego Miasta otwartych zostanie ostatnich 13 gabinetów tematycznych.

Otwarcie drugiej części wystawy głównej Muzeum Warszawy jest ważnym momentem dla naszego miasta, jego mieszkańców i turystów. Zakończenie tej inwestycji kulturalnej oznacza, że już w niedługim czasie publiczność będzie mogła zobaczyć „Rzeczy warszawskie” aż w 21 gabinetach tematycznych. Poprzez te, odwołujące się do emocji rzeczy, i kontakt z nimi, każdy ma okazję zgłębić wiedzę o stolicy i poznać jej niezwykłą historię – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

Zapraszamy mieszkańców w weekend 9-10 czerwca br. To będzie wyjątkowa chwila, bo po raz pierwszy publiczności zostaną pokazane wszystkie 7352 rzeczy w 21 gabinetach, a wśród nich, m.in.: Gabinet Ubiorów, Gabinet Opakowań Firm Warszawskich, Gabinet Zegarów, Gabinet Relikwii czy Gabinet Fotografii. Zaprezentowanie kompletnej wystawy głównej będzie dwudniowym, otwartym wydarzeniem.

W 13 nowo otwartych gabinetach tematycznych (Galanterii Patriotycznej, Ubiorów, Brązów Warszawskich, Rysunku Architektonicznego, Relikwii, Zegarów, Schielów, Fotografii, Detalu Architektonicznego, Planów i Map Warszawy, Ludwika Gocla, Medali, Opakowań Firm Warszawskich) zostanie zaprezentowanych ponad 3000 nowych rzeczy warszawskich (w niektórych gabinetach co kilka miesięcy będzie się odbywać wymiana części ekspozycji).

Dopełnienie odnowy Muzeum Warszawy

Otwarcie drugiej części wystawy głównej będzie dopełnieniem Projektu Muzeum OdNowa (2013–2017), czyli pierwszej od czasów powojennej odbudowy Starego Miasta gruntownej modernizacji kamienic składających się na siedzibę główną Muzeum Warszawy (remont piwnic zakończono w 2012 roku). Pozwoliło to przywrócić założoną przez konserwatorów w latach 50. XX wieku kolorystykę elewacji oraz walory detali architektonicznych.

Obecnie dla publiczności otwartych jest 8 Gabinetów Tematycznych (prawie 4000 rzeczy), Kino Syrena, Czytelnia, księgarnia, Café Lapidarium oraz punkt widokowy. Warszawiaków i turystów zapraszamy na weekend otwarcia 9 i 10 czerwca. Impreza będzie otwarta dla mieszkańców.

Historie rzeczy warszawskich zamiast dziejów miasta

Nazwa nowej wystawy głównej Rzeczy warszawskie jest nieprzypadkowa, bo to właśnie przedstawione na niej rzeczy są punktem wyjścia do opowiadania historii Warszawy, i to z bardzo różnych perspektyw – właścicieli przedmiotów, ich twórców, wydarzeń, którym towarzyszyły, a które nadały miastu obecny kształt i charakter. Rzeczy, które przetrwały do dziś, są materialnym świadectwem historii miasta.

Wystawa Rzeczy warszawskie nie opowiada jednej historii Warszawy, nie odtwarza wprost jej dziejów od początków do chwili obecnej. Liczy się nie chronologia i odzwierciedlenie jej za pomocą eksponatów, tylko same rzeczy i historie, które ze sobą niosą.

Własna ścieżka zwiedzania, rzeczy wiodące i audioprzewodnik

Zwiedzanie wystawy głównej Muzeum Warszawy może mieć różnorodny charakter. Osoby lepiej znające historię miasta przejdą spacerem wśród rzeczy, w swoim tempie i wybraną przez siebie trasą, dzięki czemu ułożą własną opowieść o Warszawie. Inni pójdą śladem sześćdziesięciu rzeczy wiodących wyróżnionych na ekspozycji oraz szerzej przedstawionych w książce towarzyszącej wystawie głównej pt. Rzeczy warszawskie / Things of Warsaw. Można też zdać się na dostępny w cenie biletu wstępu audioprzewodnik, który krok po kroku prowadzi przez gabinety tematyczne.

Muzeum Warszawy zostało powołane w 1936 roku. Jego siedzibą główną jest 11 zabytkowych kamienic przy Rynku Starego Miasta, wpisanych od 1980 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Muzeum Warszawy to także 9 oddziałów, w tym Muzeum Warszawskiej Pragi, Centrum Interpretacji Zabytku i Muzeum Drukarstwa. 

Od ponad 80 lat misją Muzeum Warszawy jest gromadzenie, przechowywanie, opracowywanie i udostępnianie zbiorów związanych z Warszawą. Prowadząc działalność wystawienniczą, badawczą, wydawniczą, edukacyjną oraz kulturalną, muzeum towarzyszy odbiorcom w poznawaniu fenomenu Warszawy.

W latach 2014-2017 prowadzony był projekt OdNowa, obejmujący modernizację, konserwację i digitalizację zabytkowych obiektów muzeum, a także realizację nowej wystawy głównej. Zwieńczeniem projektu było otwarcie Muzeum Warszawy w nowej odsłonie 26-28 maja 2017 roku. W 2017 roku Muzeum Warszawy (wraz z oddziałami) odwiedziło blisko 182 000 zwiedzających!

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Pomoc osobom bezdomnym
Niska temperatura niebezpieczna dla osób bezdomnych – strażnicy częściej sprawdzają miejsca przebywania osób bezdomnych

Tylko w ostatni weekend strażnicy miejscy pomogli ponad 130 osobom bezdomnym, przewożąc je do noclegowni, ogrzewalni czy SOdON. Siarczysty mróz, który utrzymuje się od kilku...

Budżet partycypacyjny – ruszają spotkania dyskusyjne

Zapraszamy warszawiaków do udziału w spotkaniach, które będą okazją do poznania i dyskusji na temat ponad 2000 pomysłów zgłoszonych do budżetu partycypacyjnego. W stolicy odbędzie...

„Dzień kobiet z cytologią” [ZAPROSZENIE]

Serdecznie zapraszamy wszystkie Panie (dorosłe, bez ubezpieczenia również)  do skorzystania z możliwości wykonania bezpłatnego badania cytologicznego w dniach 5-9 marca 2018 r. w godzinach 14:00-18:00,...

Zamknij