TwitterFacebookPinterestGoogle+

Na straży środowiska – blisko 60 tys. interwencji straży miejskiej

image_pdfimage_print

Spalanie odpadów – zużytych olejów silnikowych, opon, plastiku, starych mebli, powstawanie nielegalnych wysypisk śmieci, czy nielegalnych zrzutów ścieków z szamb – niemal 60 tys. razy strażnicy miejscy interweniowali dbając o bezpieczeństwo ekologiczne stolicy i jej mieszkańców.

 Co 9 min. i 2 sek. funkcjonariusze byli informowani o podejrzeniu zanieczyszczania środowiska naturalnego. Liczba zgłoszeń i interwencji straży miejskiej w 2017 r. była rekordowa.

58 165 zgłoszeń dotyczących ochrony środowiska i spraw komunalnych wpłynęło do straży miejskiej w 2017 r. Kolejne zgłoszenie wpływało co 9 min. i 2 sek. Liczba zgłoszeń w porównaniu do 2016 r. wzrosła o 14,5 tys. (33,4%) – to najwyższy wzrost wśród kategorii wszystkich zgłoszeń wpływających do straży.

Na Ursynowie strażnicy przeprowadzili 2809 interwencji.Najwięcej zgłoszeń, a co za tym idzie najwięcej interwencji, strażnicy miejscy przeprowadzili w dzielnicach: Wawer (5543), Białołęka (5494), Mokotów (5416), Praga Płd. (5329). W porównaniu do 2016 r. wzrost liczby zgłoszeń odnotowano we wszystkich dzielnicach – najwyższy, ponad dwukrotny, w Wawrze (o 2649 więcej zgłoszeń – 109%),  Rembertowie (665 – 71,8%), Białołęce (2127 – 63%).

W walce o czystą stolicę strażników miejskich wspierają mieszkańcy przekazując informacje o swoich podejrzeniach i instytucje miejskie udostępniając dane dotyczące m.in. potencjalnych emiterów czy nieruchomości bez przyłączy do sieci.

Czynności kontrolne prowadzone przez strażników są kompleksowe. Obejmują sprawdzenie m.in. jak na nieruchomościach prowadzona jest gospodarka odpadami, sposób ich składowania i pozbywania się, spalania odpadów, stan czystości nieruchomości, sposób pozbywania się odpadów ciekłych – w tym kontroli nieruchomości położonych wzdłuż cieków wodnych, co pozwala zweryfikować, czy nie dochodzi do nielegalnego rzutu ścieków. 

W trosce o czyste powietrze – 8,5 tys. interwencji strażników miejskich

 W 2017 r., w związku z podejrzeniem spalania odpadów, strażnicy miejscy przeprowadzili 8 427 interwencji. W porównaniu do 2016 r. liczba interwencji wzrosła o ponad 4,6 tys. (wzrost o 120%).

Średnio co dziesiąta kontrola wykazała nieprawidłowości i zakończyła się ukaraniem sprawców. Najwięcej przypadków spalania odpadów potwierdzono na terenie Wawra, Białołęki i Targówka.

A co spalano? Plastikowe opakowania, butelki, odzież, stare meble, materiały poprodukcyjne, oleje, opony. Przykłady: na Targówku mieszkańcy ogrzewali dom odpadami – deskami i płytami nasączonymi farbami i rozpuszczalnikami, które kupili od przypadkowego kierowcy ciężarówki. We Włochach  na terenie jednej z nieruchomości do pieca trafiły stare meble. W Ursusie w skupie złomu wypalano cewki elektryczne. Na Bielanach na terenie ogródków działkowych w ognisku spalano kable elektryczne.

Straż miejska w sezonie grzewczym w pierwszej kolejności obejmuje kontrolami rejony, w których w ubiegłych latach najczęściej stwierdzano spalanie odpadów oraz typując je na podstawie pomiarów wykonanych z wykorzystaniem mobilnych laboratoriów. W ubiegłym roku mobilne laboratoria wykonały ponad 900 pomiarów jakości powietrza.

Warsztaty samochodowe pod nadzorem straży – tylko w 13% skontrolowanych miejsc nie było zastrzeżeń!

 Warsztaty ogrzewane zużytym olejem, spalane opony, brak właściwej gospodarki odpadami – tak było niestety w wielu skontrolowanych warsztatach. W jednym z warsztatów na Woli piec, który miał być zasilany olejem opałowym, był podłączony do ukrytego w piwnicy zbiornika, w którym gromadzono zużyty olej silnikowy, i to właśnie nim ogrzewano pomieszczenia.

 W 2017 r. funkcjonariusze skontrolowali 442 warsztaty, w których przeprowadzono ponad 800 interwencji. Nieprawidłowości stwierdzono aż w 87% przypadków.

 Interwencje kończyły się nie tylko karami, ale zobowiązaniem do usunięcia zagrażających środowisku nieprawidłowości, co strażnicy sprawdzali podczas rekontroli. W ponad 30 przypadkach działania funkcjonariuszy skutkowały wymianą kotłów w warsztatach.

Straż przygotowuje się do kolejnych zadań

Kontrole straży miejskiej, m.in. w związku z podejrzeniem spalania odpadów, w 2017 r. zostały zintensyfikowane, a liczba przeprowadzonych interwencji gwałtownie wzrosła – umożliwiło to m.in. uruchomienie oddziału specjalizującego się w ochronie środowiska i wyposażenie go w tzw. mobilne laboratoria.

Straż miejska nie stoi w miejscu i szuka rozwiązań, aby jeszcze skuteczniej dbać o środowisko i przygotować się do wejścia w życie uchwały antysmogowej. W codziennej pracy strażników wykorzystywany jest m.in. system informacji przestrzennej. Mobilne laboratoria zostaną dodatkowo wyposażone np. w wilgotnościomierze. Funkcjonariusze stale podnoszą swoje kwalifikacje i przechodzą specjalistyczne szkolenia prowadzone m.in. przez certyfikowane laboratoria.

Strażnicy nie tylko kontrolują i wyciągają konsekwencje, ale również uczą mieszkańców, jak dbać o środowisko. Każda interwencja to możliwość wyjaśnienia wątpliwości mieszkańców, przekazania informacji dotyczących zasad gospodarowania odpadami, planowanych zmian prawnych, czy możliwości, jakie miasto oferuje zainteresowanym uzyskaniem dofinansowania przy wymianie starych kotłów.

 

informacja prasowa SM m.st Warszawy.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Niemal 39 tys. zgłoszeń i blisko 11 tys. zwierząt, którym pomogli strażnicy miejscy w 2017 r.

To kolejny rok, kiedy pada rekord zarówno pod względem liczby zgłoszeń jak i liczby zwierząt, którym pomogli strażnicy miejscy. Funkcjonariusze pomagali nie tylko porzuconym, bezdomnym...

Kontrole punktów sprzedaży choinek fot SM
Trwają kontrole punktów sprzedaży choinek

Muszą pochodzić z legalnej wycinki i być sprzedawane w miejscach do tego wyznaczonych przez zarządcę terenu. Strażnicy miejscy przeprowadzają  kontrole punktów sprzedaży świątecznych drzewek. We...

Trochę ciepła dla bezdomnego. Ruszyła akcja pomocy osobom bezdomnym

Po raz pierwszy patrole straży miejskiej wyjechały spod siedziby Caritas Polska z gorącą zupą, kocami i ciepłą odzieżą do osób bezdomnych, które muszą stawić czoła...

Zamknij