TwitterFacebookPinterestGoogle+

Najstarsza szkoła na Ursynowie – rozbudowana

image_pdfimage_print

Szkoła Podstawowa nr 100 im. płk. Francesco Nullo na Zielonym Ursynowie przy ul. Tanecznej, zyskała nowe skrzydło. Dzięki temu dzieci i młodzież uczą się w komfortowych warunkach.

Od jedenastu lat robimy wszystko, aby najmłodsi warszawiacy mieli jak najlepsze warunku do nauki i rozwoju. Ciągle inwestujemy – budujemy i rozbudowujemy szkoły, wspieramy naszych uczniów w rozwijaniu talentów i zainteresowań oraz doceniamy zaangażowanie nauczycieli i pracowników. Rozbudowa jednej z najstarszych szkół w tej części Warszawy jest tego przykładem – mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy podczas spotkania z nauczycielami, rodzicami i dziećmi ze szkoły przy ul. Tanecznej.

– Sprawnie zmieniamy Zielony Ursynów, a ostatnie trzy lata to około 50 mln zł zainwestowanych w ten obszar. Naszym priorytetem są inwestycje oświatowe. W styczniu rozpoczął się drugi etap rozbudowy Szkoły Podstawowej nr 100, który zapewni możliwość realizacji zajęć edukacyjnych i wychowawczych w sposób nowoczesny i na wysokim poziomie, a jednocześnie zaspokoi potrzeby tej placówki na najbliższe 10 lat – mówi Robert Kempa, burmistrz Ursynowa.

Szkoła Podstawowa im. płk. Francesco Nullo jest jedną z najstarszych placówek na Ursynowie i ma bogatą historię, sięgającą 1875 r. Szkoła została rozbudowana o nowe skrzydło, w którym znajduje się 7 sal lekcyjnych, 2 świetlice, sala korektywy, pomieszczenia administracyjne i rekreacji oraz łazienki. Obiekt jest dostosowany do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami. Kubatura nowej części budynku to 11 329 m3.Koszt rozbudowy to 7,6 mln zł.

W ramach inwestycji została wykonana również modernizacja istniejącego budynku szkoły zarówno na parterze jak na piętrze. Prace objęły m.in. naprawę ścian i podłóg, wymianę stolarki okiennej, wymianę instalacji elektrycznej, zamontowanie instalacji nagłośnieniowej, kontroli dostępu w salach zajęć i monitoringu.

Rozpoczęty kolejny etap rozbudowy

W połowie stycznia 2018 r. dzielnica podpisała umowę na rozbudowę szkoły o skrzydło sportowe. Koszt tej inwestycji to 6,9 mln zł. Prace powinny zakończyć się w połowie grudnia 2018 r. Kubatura nowej części szkoły to 11906,60 m3. Skrzydło sportowe obejmie suterenę, w której zaprojektowano: magazyny, szatnie i natryski dla personelu, gabinety, pomocnicze sale gimnastyczne (3 sale z zapleczem i szatniami). Na parterze będzie główna sala gimnastyczna z zapleczem i szatniami; na pierwszym piętrze – widownia sali gimnastycznej, sala rysunku, sanitariaty, sala korektywy. A na drugim piętrze – taras oraz magazyn na sprzęt sportowy.

Coraz więcej szkół i przedszkoli

Modernizacja tej ursynowskiej szkoły wkomponowuje się w wieloletni, bogaty program inwestycyjny dotyczący warszawskich placówek oświatowych. Od 2007 r. zbudowaliśmy 33 przedszkola i 14 szkół, a wiele placówek rozbudowaliśmy. Dzięki inwestycjom i zmianom organizacyjnym w tym roku szkolnym jest o 5000 miejsc więcej w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach niż rok wcześniej.

Do 2020 roku wybudujemy 25 nowych przedszkoli i 17 szkół. Natomiast 26 przedszkoli i 81 szkół będzie modernizowanych. W 2018 roku na te inwestycje edukacyjne zarezerwowaliśmy 470 mln zł. Dzięki nim zostanie stworzonych bądź zmodernizowanych ponad 20 tys. miejsc dla warszawskich uczniów w placówkach edukacyjnych różnego szczebla. W 2018 r. dzięki inwestycjom w Warszawie przybędzie ponad 2100 miejsc w przedszkolach, w tym nowe przedszkole dla dzieci z autyzmem, a w szkołach – ponad 4600 miejsc.

HISTORIA SZKOŁY

Szkoła Podstawowa nr 100 jest jedną z najstarszych na Ursynowie i ma bogatą historię sięgającą 1875 r. Na przełomie XIX/XX w. była szkołą powszechną we wsi Grabów, należącej do gminy Falenty. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. w Grabowie istniała dwuklasowa Publiczna Szkoła Powszechna, która w latach trzydziestych miała już sześć klas i trzech nauczycieli. Od początku borykała się z trudnościami lokalowymi. W latach 1935/36 „Komitet Rodzicielski przeprowadził remont szkoły, zasypano wtedy piwnice, położono nowe tynki, założono boisko i ogród kwiatowy, ogrodzono cały teren” – czytamy w starej kronice. W czasie II wojny światowej szkołą kierowała Apolonia Gross, która aktywnie działała w ruchu oporu. Podczas powstania warszawskiego drewniany budynek uległ poważnemu zniszczeniu. Dlatego po wojnie lekcje odbywały się w dwóch budynkach: w starym, wyremontowanym siłami mieszkańców i w nowym – przy ul. Puławskiej 381, która do 1963 r. była oficjalnym adresem siedziby szkoły. W 1951 r. Grabów został włączony w granice Warszawy, a szkoła, jako stołeczna placówka, otrzymała nr 100. Mimo że uczyło się w niej 250 uczniów, warunki pracy wciąż były trudne np. salę gimnastyczną stanowił zaadaptowany budynek po starej karczmie. Warunki poprawiły się dopiero w 1963 r., gdy w Grabowie oddano do użytku szkołę „Tysiąclatkę”, która służy uczniom do dziś. Szkoła zmieniła również adres: z ul. Puławskiej 381 na ul. Taneczną 54/58. Także w 1963 r. w setną rocznicę powstania styczniowego, szkoła otrzymała imię płk. Francesco Nullo – bohatera Włoch i Polski, który wpisał się w tradycję walk za „wolność Waszą i naszą”. Nowy budynek nie był duży – jednopiętrowy, przeznaczony dla 400 uczniów, z 160-metrową salą gimnastyczną i stołówką szkolną na 46 miejsc, ale w 1963 r., w porównaniu do dotychczasowych warunków był prawdziwym skokiem cywilizacyjnym w zakresie warunków nauczania i jakości opieki nad uczniami. Jednak w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, gdy intensywnie rozbudowywał się Ursynów, w szkole uczyło się nawet 700 uczniów – chwilami na 2,5 zmiany. W swoich murach placówka musiała pomieścić i wykształcić kilkanaście roczników ursynowskiej młodzieży, dla której brakowało szkół w miejscu zamieszkania. Do szkoły uczęszcza obecnie 556 uczniów.

źródło: Wydział Komunikacji Społecznej dla Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Bagno pilnie kupię lub wynajmę

Kilkadziesiąt lat temu uważano dzikie bagna za tereny nieprzydatne. Hydrotechnicy na niemal całym świecie pracowali nad ich osuszaniem i przerabianiem na przydatne gospodarczo łąki, pastwiska...

ul. Puławska- jedna z najbardziej zatłoczonych wylotówek stolicy
Tu więcej, tam mniej

62 mln pojazdów przejechało w ubiegłym roku mostem Grota-Roweckiego, niewiele mniej – 40 mln – mostem Łazienkowskim, a 38 mln al. Prymasa Tysiąclecia – wynika...

Ruszył Warszawski Indeks Powietrza

Miasto Warszawa oraz naukowcy z Politechniki Warszawskiej stworzyli narzędzie dzięki, któremu mieszkańcy stolicy zyskali dostęp do przejrzystych i intuicyjnych informacji oraz prognoz związanych z jakością...

Zamknij