TwitterFacebookPinterestGoogle+

Nie straszcie ludzi! Wielka płyta jest bezpieczna

image_pdfimage_print

W odpowiedzi na publikacje medialne dotyczące złego stanu budynków z tzw. wielkiej płyty Instytut Techniki Budowlanej zaprezentował na swojej stronie komunikat, w którym zapewnia, że budownictwo wielkopłytowe w Polsce jest bezpieczne.

„Wieloletnie doświadczenie  naukowców  i  ekspertów  ITB  potwierdzone  opiniami  uznanych specjalistów, m.in. podczas spotkań w 2015 r., pozwalają na stwierdzenie, że obecnie nie obserwuje się realnego zagrożenia bezpieczeństwa konstrukcji budynków wielkopłytowych. Wynika to również z rejestrów awarii i katastrof budowlanych prowadzonych przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego od lat 90-tych” – napisano w komunikacie ITB.

Zdaniem Instytutu budownictwo wielkopłytowe w Polsce jest bezpieczne co mają potwierdzać to eksperci, pracownicy naukowi i projektanci, którzy te budynki projektowali i budowali.

W komunikacie ITB apeluje do mediów o „nie straszenie ludzi, że mieszkania w wielkiej płycie są niebezpieczne!”

Instytut wyjaśnia, że ewentualny program pilotażowy i badawczy dotyczący tego typu budynków zostanie przeprowadzony przez naukowców i ekspertów ITB, którzy we współpracy z ekspertami z wyższych uczelni technicznych, dokonają weryfikacji poszczególnych systemów.

W ramach programu badawczego zostaną wytypowane, a następnie opracowane skuteczne narzędzia monitoringu i diagnostyki stanu technicznego budynków wykonanych w technologii uprzemysłowionej (wielka płyta i wielki blok). „Powyższe działania tym samym nie wskazują, że aktualnie jakiekolwiek zagrożenie w tym obszarze występuje” – podkreśla ITB.

ITB zapowiada, że głównym wynikiem tego programu, przeznaczonym do upowszechnienia, będzie kompleksowy raport o stanie uprzemysłowionego budownictwa mieszkaniowego w Polsce, zawierający wytyczne działań w celu zachowania bezpieczeństwa i podniesienia komfortu użytkowania z uwzględnieniem współczesnych oraz przyszłych wymagań funkcjonalnych.

Informacja ITB ws. budynków z „wielkiej płyty”

kurier.pap.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Wiosenne porządki na wysokim poziomie

Wiosna tuż, tuż. Widać to w parkach i na ursynowskich  ulicach . Służby miejskie wzięły się za  porządki. Pucują brudne po zimie przystanki autobusowe. W...

Jest umowa na realizację zwycięskiego projektu BP 2015

Wczoraj  Urząd Dzielnicy Ursynów podpisał umowę na  realizację zwycięskiego projektu Budżetu Partycypacyjnego 2015, czyli utworzenie ośrodka wsparcia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Obiekt powstanie w...

Rady dla kobiet nie tylko na 8 marca

Jednym z najpopularniejszych podarunków dla kobiet są kwiaty. Dzisiaj zapewne je otrzymają w dowód uznania i sympatii.  Może też się zdarzyć, że ktoś będzie próbował...

Zamknij