https://www.kei.pl

TwitterFacebookPinterestGoogle+

Niska temperatura niebezpieczna dla osób bezdomnych – strażnicy częściej sprawdzają miejsca przebywania osób bezdomnych

image_pdfimage_print

Tylko w ostatni weekend strażnicy miejscy pomogli ponad 130 osobom bezdomnym, przewożąc je do noclegowni, ogrzewalni czy SOdON. Siarczysty mróz, który utrzymuje się od kilku dni, może być śmiertelnym zagrożeniem dla bezdomnych, którzy szukają schronienia w przypadkowych miejscach. Strażnicy apelują, aby nie przechodzić obojętnie obok osób, które potrzebują pomocy.

Z powodu znacznego spadku temperatury strażnicy częściej kontrolują miejsca przebywania osób bezdomnych. Sprawdzają, czy ich życie lub zdrowie nie jest zagrożone, informują o możliwości skorzystania z noclegowni, a osoby, które wyrażają taką chęć – przewożą do schronisk, ogrzewalni i noclegowni. Czasem niezbędne jest wezwanie pogotowia ratunkowego.

Od piątku funkcjonariusze przeprowadzili już ponad 600 kontroli miejsc, w których przebywają zimą osoby bezdomne. Funkcjonariusze przewieźli 52 osoby do noclegowni i schronisk. W 82 kolejnych przypadkach – ze względu na stan upojenia alkoholowego – osoby bezdomne trafiły do SOdON. W 5 przypadkach konieczne było wezwanie pomocy medycznej. Przykładowo karetka zabrała wychłodzoną, nietrzeźwą osobę bezdomną z ulicy Targowej. Inny bezdomny, leżący przed sklepem przy ul. Kościeliskiej, był ranny – również trafił do szpitala.

Strażnicy miejscy natychmiast reagują również na każdy sygnał pochodzący od mieszkańców. O pomoc proszą również sami bezdomni. Tak było w przypadku wychłodzonego mężczyzny, który poprosił ochronę jednego ze sklepów przy ul. Młynarskiej o pomoc w skontaktowaniu się ze strażą miejską czy osób bezdomnych, które przebywały na ul. Korsaka i ul. Jagiellońskiej. Dzięki natychmiastowej reakcji funkcjonariuszy osoby bezdomne proszące o pomoc szybko znalazły schronienie w noclegowniach i ogrzewalniach.

Tej zimy funkcjonariusze cyklicznie kontrolują ok. 140 miejsc, w których przebywają osoby bezdomne. Są to m.in. tereny ogródków działkowych, pustostany, prowizoryczne namioty. Strażnicy sprawdzają, w jakich warunkach przebywają bezdomni, przewożą najbardziej potrzebujących do noclegowni i schronisk, przekazują żywność, udzielają pomocy medycznej w trakcie działań podejmowanych przez Uliczny Patrol Medyczny.

Niska temperatura utrzyma się w najbliższych dniach, dlatego straż miejska przypomina, aby nie przechodzić obojętnie obok osób bezdomnych, leżących, nietrzeźwych – niska temperatura może być dla nich śmiertelnym zagrożeniem. Aby pomóc, wystarczy niezwłocznie powiadomić służby, w tym straż miejską. Numer alarmowy: 986.

informacja prasowa

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Parkowanie na zakazie
Co 2 min. do straży miejskiej wpływało zgłoszenie o nieprawidłowo zaparkowanych pojazdach – rok 2017 był rekordowy.

Warszawiacy coraz mniej tolerancyjni dla kierowców łamiących przepisy. Coraz częściej zwracają się do strażników miejskich o podjęcie interwencji. W ubiegłym roku straż przyjęła niemal 300...

Konkurs "Ze Strażą Miejską bezpiecznie"
Rozpoczęła się V edycja konkursu „Ze Strażą Miejską bezpiecznie”

To już piąta edycja konkursu „Ze Strażą Miejską bezpiecznie", organizowanego wraz z Biurem Edukacji Urzędu m.st. Warszawy. W drugim etapie w szranki stanęli przedstawiciele pięćdziesięciu...

Oddział Ochrony Środowiska-smogobus
Na straży środowiska – blisko 60 tys. interwencji straży miejskiej

Spalanie odpadów – zużytych olejów silnikowych, opon, plastiku, starych mebli, powstawanie nielegalnych wysypisk śmieci, czy nielegalnych zrzutów ścieków z szamb – niemal 60 tys. razy...

Zamknij