TwitterFacebookPinterestGoogle+

Petycja ws. pozostawienia nazwy ul. ZWM

image_pdfimage_print

W czerwcu tego roku w Domu Kultury Stokłosy  odbyły się konsultacje społeczne organizowane przez miasto w sprawie zmiany nazw ursynowskich ulic: ZWM i Ciszewskiego.  Mieszkańcy biorący udział w konsultacjach miejskich w sprawie dekomunizacji warszawskich ulic w 60% opowiedzieli  się za  pozostawieniem dotychczasowej nazwy ulicy ZWM.

1 października br. Otwarty Ursynów i  Społeczny Komitet Obrony Nazwy ul. ZWM skierowali petycję  do Wojewody Mazowieckiego ws. pozostawienia nazwy ul. Związku Walki Młodych na Ursynowie. Wszyscy, którzy chcą zachować dotychczasową nazwę mają możliwość podpisania PETYCJI

Poniżej komentarz radnego Pawła Lenarczyka

Rok temu przygotowałem stanowisko Rady Dzielnicy Ursynów sprzeciwiające się zmianie nazwy ul. Związku Walki Młodych. Spółdzielnia przeprowadziła ankietę, gdzie 92% mieszkańców biorących udział w tej ankiecie było przeciwnych zmianom nazwy ulicy, spotkaliśmy się z szefową komisji nazewniczej i byłem pewny, że nazwa ul. ZWM nie zostanie zmieniona. Dlaczego?

Ponieważ całą strategię opierałem o jeden z zapisów w tzw. ustawie dekomunizacyjnej, który uzależniał zmianę nazwy drogi wewnętrznej – a taki status ma ul. ZWM – przez wojewodę, od wydania zgody na taką zmianę nazwy ulicy przez właściciela terenu tj. m. st. Warszawa.

Nie chcę Państwu opisywać, jaka była moją złość, gdy  przypadkowo odkryłem, że jedna z najkrótszych ustaw, została znowelizowana. Znowelizowana ustawa między innymi wykreśla  ustęp o potrzebie konsultacji przy zmianie nazwy drogi wewnętrznej z właścicielem drogi. Tym samym główny oręż walki z tą ustawą został wytrącony nam z rąk. Jeśli ktoś uważa, że takie zmiany przechodzą tylko przy wsparciu „dobrej zmiany”, to nic bardziej mylnego. Z PO i PiS poparli tę nowelizację wszyscy posłowie biorący udział w głosowaniu i w sumie za tą nowelizacją głosowało w sumie 408 posłów. Czyli zmiana nazwy ZWM na Ursynowie została przesądzona ponad politycznymi podziałami. Pamiętajmy o tym przy wyborach do parlamentu.

Jestem o tyle „wściekły” na tę nowelizację, bo parlament zajmuje się nowelizacją dwustronicowej ustawy, o nikłym znaczeniu ustrojowym, ale już nie ma czasu, aby pochylić się nad tzw. ustawą warszawską, która od lat jest mocno krytykowana przez różne środowiska. Szkoda, że posłowie nie mieli czasu, aby choć w niewielkim stopniu naprawić ustrój Warszawy i oddać pełną kontrolę nad budżetami dzielnic tym jednostkom, wprowadzić możliwość zaskarżania uchwał samorządu do sądów administracyjnych i powierzania pełnomocnictw kadrowych burmistrzom dzielnic – jednym słowem, zdecentralizować ustrój m. st. Warszawy. Zamiast więc zmienić ustrój miasta, pomajstrowano przy ustawie, która nie ma już żadnych mechanizmów konsultacji społecznych.

Co to powoduje? Tylko tyle, że teraz wojewoda może zrobić wszystko z naszą nazwą ulicy ZWM. Na dniach wystartujemy jako Otwarty Ursynów z petycją do Wojewody, aby nie zmieniał nazwy ulicy ZWM. Niestety, po tej nowelizacji ustawy nasze szanse na obronienie status quo spadły, ale nie znaczy, że nie mamy w ogóle szans. Jestem przygotowany na długi marsz w obronie tej nazwy i liczę, że się Państwo do niego dołączycie. Rozmawiam z różnymi podmiotami i osobami, które mogą nas wesprzeć i liczę na to, że nowa nazwa ulicy nie zostanie nam narzucona siłą.

 

fot.Paweł Lenarczyk

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Teren zielony przy Rosoła/Gandhi
„Nasz Ursynów” zaprasza do wspólnego upiększania dzielnicy

Za mało wygodnych ławek, koszy na śmieci, kolorowych nasadzeń krzewów i kwiatów? Dużo psich odchodów na trawnikach? To można zmienić. Stowarzyszenie „Nasz Ursynów” wychodzi naprzeciw...

Nie dla odstrzału dzików w Warszawie. Petycja

Partia Zieloni Koło Warszawskie zaapelowała do Prezydent m. st. Warszawy Hanny Gronkiewicz - Waltz o wycofanie się z planów przewidujących odstrzał 80 dzików w granicach...

Firma zdejmie baner reklamowy

Ostre protesty warszawiaków, działania odpowiednich instytucji i władz,  wpisy na profilu firmy, której baner zawisł na stelażu wokół domu przy ul.Fosa 30 spowodowały, że wielkoformatowa ...

Zamknij