https://www.kei.pl

TwitterFacebookPinterestGoogle+

Pigułka „dzień po”? Tutaj na pewno jej nie kupisz

image_pdfimage_print

Dwie apteki na warszawskim Ursynowie odmawiają sprzedaży pigułki „dzień po”. Farmaceuci z ulicy Polinezyjskiej 8/10 i ulicy Puławskiej 392 powołują się na „klauzulę sumienia”, która obejmuje wyłącznie lekarzy. – To niezgodne z obowiązującym prawem – mówią działacze ursynowskiej Nowoczesnej, którzy zbadali dostępność leku w dzielnicy.

Do sprawdzenia dostępności pigułki „dzień po” członków ursynowskiej Nowoczesnej skłoniły kontrowersje związane z wprowadzeniem tego typu farmaceutyków na listę leków wydawanych na receptę. – O bezsensowności tego rozwiązania powiedziano już wszystko. Na fali toczących się w ostatnich tygodniach dyskusji postanowiliśmy sprawdzić, jak w rzeczywistości wygląda dostępność antykoncepcji awaryjnej – mówi pomysłodawca akcji Ireneusz Trąbiński.

Działacze Nowoczesnej odwiedzili wszystkie apteki, które udało im się namierzyć na Ursynowie. – Okazuje się, że z dostępnością pigułki w naszej dzielnicy nie ma większego problemu – podsumowuje Karolina Zdrodowska, przewodnicząca ursynowskich struktur partii. Osoby biorące udział w eksperymencie tylko w dwóch aptekach spotkały się z odmową wydania lub sprowadzenia leku. W obu przypadkach farmaceuci powołali się na „klauzulę sumienia”, która – zgodnie z przepisami – przysługuje tylko lekarzom. Według Rzecznika Praw Obywatelskich takie praktyki są niezgodne z prawem i mogą prowadzić do ograniczenia praw pacjenta do świadczeń zdrowotnych. Podobne stanowisko prezentuje Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

Organizatorzy akcji odwiedzili łącznie 52 apteki. W większości z nich (39) pigułka „dzień po” była dostępna od ręki. W części aptek (11) preparat był niedostępny, lecz pracownicy zadeklarowali możliwość jego sprowadzenia w ciągu kilku godzin.

Farmaceuci twierdzą, że zapotrzebowanie na antykoncepcję awaryjną jest niewielkie. Miesięcznie apteki sprzedają od jednego do trzech opakowań leku. – To dowodzi, że pigułka „dzień po”, wbrew opiniom rozpowszechnianym przez jej zagorzałych przeciwników, stosowana jest zgodnie z jej przeznaczeniem – ocenia pomysłodawca akcji.

Działacze Nowoczesnej postanowili rozszerzyć swój eksperyment na całą Warszawę. Zapowiadają, że na początku lipca zaprezentują listę wszystkich aptek w mieście, których pracownicy powołują się na „klauzulę sumienia”.

 

Informacja prasowa

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

PILNE!!! GNIAZDA PTAKÓW ZAGROŻONE W REMONTOWANYM BUDYNKU KULCZYŃSKIEGO 7!

Bardzo prosze o natychmiastowe przerwanie prac remontowych na budynku przy ul. Kulczyńskiego 7 do czasu wykonania opinii ornitologicznej i chiropterologicznej. Nie wolno tez zamknac (zakratowac/zamurowac)...

Konkurs na stanowisko Dyrektora DOK Ursynów

Jak informuje Urząd Dzielnicy Ursynów, w związku z nierozstrzygnięciem konkursu z kwietnia br., 28 czerwca 2017 r. weszło w życie Zarządzenie Prezydenta m.st. Warszawy o...

Odpady dla zdrowia i urody

Każdego roku polskie zakłady produkujące skrobię ziemniaczaną wytwarzają 100 tys. litrów wody sokowej. Z kolei efektem ubocznym produkcji biodiesla jest 100-150 tys. ton gliceryny. Naukowcy...

Zamknij