TwitterFacebookPinterestGoogle+

Pomóżmy zwierzętom przetrwać wysokie temperatury

image_pdfimage_print

Gorąco, duszno, parno – upalne lato daje się we znaki nie tylko ludziom, lecz także zwierzętom. O ile człowiek ma swoje sposoby, by radzić sobie z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, o tyle zwierzęta potrzebują czasem naszej pomocy. Pomóżmy im przetrwać wysokie temperatury, a szczególną uwagę zwracajmy na zwierzęta pozostawione w zamkniętych samochodach – apelują strażnicy miejscy.

Upały mogą być groźne nie tylko dla ludzi. Jeśli mamy pod opieką zwierzęta – upewnijmy się, że robimy wszystko, aby ulżyć im podczas upalnych dni. O czym musi pamiętać właściciel?

Pod żadnym pozorem nie pozostawiajmy zwierząt w samochodzie

Mimo wielu apeli, informacji i ostrzeżeń, zdarzają się przypadki, kiedy właściciele zapominają, że w ciągu zaledwie kilku minut samochód pozostawiony na słońcu może stać się dla zwierzęcia śmiertelną pułapką – temperatura w środku może sięgać nawet do 50 stopni. Na niewiele się zda również lekko uchylone okno – w czasie upału taki zabieg nie zapewni ani właściwej cyrkulacji powietrza, ani nie schłodzi wnętrza pojazdu.

Nie pozostawiajmy zwierząt uwiązanych na otwartej i nasłonecznionej przestrzeni (np. przed sklepem), unikajmy również spacerów w pełnym słońcu.

 Zapewnijmy nieograniczony dostęp do czystej, świeżej wody a zwierzętom przebywającym na zewnątrz – dodatkowo możliwość schronienia się przed słońcem.

To tylko kilka najważniejszych wskazówek, które pomogą uchronić nasze zwierzęta przed negatywnymi skutkami gorących dni i wysokich temperatur. Każdy właściciel – w zależności od rasy, wieku, stanu zdrowia zwierzęcia – musi zadbać o swojego pupila indywidualnie, w najlepszy możliwy sposób. Wszelkie wątpliwości należy skonsultować z weterynarzem, który udzieli dokładnych wskazówek, jak latem zadbać o zwierzę, którym się opiekujemy – przypomina Piotr Mostowski zastępca naczelnika Oddziału Ochrony Środowiska.

Stołeczni strażnicy przypominają, że zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt każdy, kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.

Pamiętajmy, że podczas gorących dni naszej szczególnej pomocy wymagają nie tylko zwierzęta domowe, lecz także zwierzęta wolno żyjące. Na pewno chętnie skorzystają one z wody udostępnionej w płaskich naczyniach, ustawionych w cieniu w pobliżu naszych domów.

Wszelkie informacje o zwierzętach pozostawionych w pojazdach,

potrzebujących pomocy, błąkających się, porzuconych, zagubionych,

należy niezwłocznie przekazywać odpowiednim służbom,

np. do Straży Miejskiej – całodobowy nr telefonu: 986.

Poniżej spot informacyjny w ramach kampanii „Zwierzaki Warszawiaki” przygotowany przez UM Warszawa, który jest emitowany  jest emitowany w środkach komunikacji miejskiej.

 

Informacja prasowa

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Kontrole placów zabaw
Zakończyły się kontrole placów zabaw

Strażnicy miejscy skontrolowali ponad 940 placów zabaw. Stan większości nie budził zastrzeżeń. Część wyposażenia miejsc rekreacji najmłodszych wymagała jednak napraw. Strażnicy najczęściej zalecali wymianę lub...

Akcja krwiodawstwa na Ursynowie zorganizowana przez Otwarty Ursynów
Akcja krwiodawstwa na Ursynowie: ponad 11 litrów zebranej krwi

W minioną sobotę w ramach akcji krwiodawstwa Oddaj krew przed wakacjami 25 mieszkańców oddało ponad 11 litrów krwi. Mieszkańcy Ursynowa mogli oddać krew w ambulansie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i...

Ursynowskie Lato Filmowe pod Kopą Cwila
Filmowa Stolica lata już za parę dni

Ponad 20 miejsc pokazów w całej Warszawie od Białołęki po Ursynów i to wszystko przez aż 10 tygodni!  We wtorek, 27 czerwca na Polu Mokotowskim...

Zamknij