TwitterFacebookPinterestGoogle+

Rosnowskiego: kolejny etap budowy połączenia Ursynowa z Konstancinem

image_pdfimage_print

Urząd dzielnicy Warszawa Ursynów informuje:

„Jeszcze niedawno, z powodu konieczności respektowania, wynikających z Ustawy o ochronie przyrody, zasad ochrony kilku gatunków ptaków, trzeba było zachować pewną ostrożność w prognozowaniu terminów budowy ulicy Rosnowskiego. Dzisiaj można z dużą dozą prawdopodobieństwa zakładać, że budowa ulicy Rosnowskiego ma szansę zakończyć się z bardzo nieznacznym opóźnieniem.

Nadzorujący tę budowę, działający na zlecenie Urzędu Dzielnicy Ursynów przyrodnik, w kilku terminach przeprowadzał wizję lokalną placu budowy, w celu stwierdzenia, czy gniazda ptaków , które zasiedliły się na tym terenie, a w szczególności gniazdo sójki, która mimo licznej populacji tych ptaków w Polsce  (liczebność krajowej populacji wynosi 470 tys. par lęgowychobjęta jest ścisłą ochroną gatunkową, są  nadal zasiedlone.  Uniemożliwiałoby to bowiem wycięcia drzew, przeznaczonych do usunięcia w związku z pozwoleniem na budowę drogi. Przyrodnik, sprawujący nadzór ornitologiczny, kontrolujący zarówno otoczenie gniazda, jak i jego wnętrze, nie stwierdził obecności jaj ani piskląt.  Skontrolował też cały obszar przyszłej budowy i stwierdził, że na terenie planowanej inwestycji brak jest obecnie zasiedlonych siedlisk gatunków objętych ochroną.

Urząd Dzielnicy Ursynów otrzymał w dniu 17 maja 2017 r. decyzję Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) zezwalającą w ramach budowy ul. Rosnowskiego na:

–  niszczenie siedliska poprzez usunięcie śliwy domowej i wierzby białej;

– umyślne płoszenie lub niepokojenie 1 pary sójki, 1 pary sroki 1 pary pierwiosnka, 1 pary kosa, 1 pary modraszki i 1 pary kapturki w związku z usuwaniem drzew i krzewów.

W uzasadnieniu decyzji RDOŚ podkreśliła, że „uwzględniając w szczególności cel i zakres planowanego zamierzenia nie stwierdzono rozwiązań alternatywnych, umożliwiających jego realizację bez konieczności naruszenia zakazów obowiązujących w stosunku do przedmiotowych gatunków ptaków„. W związku z tą decyzją, w dniu 19 maja 2017 r. firma budująca ul. Rosnowskiego przystępuje do wycięcia kolidujących z tą budową drzew, co umożliwia  realizację dalszych zaplanowanych prac i stwarza szansę na pierwsze cywilizowane połączenie komunikacyjne obu sąsiadujących dzielnic – Ursynowa i Wilanowa.”

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Rosnowskiego: ostateczne cięcie

Na Rosnowskiego już nie będzie ciszy. Sójka przegrała z drwalami. Niebawem ruszą roboty drogowe. Poniżej przedstawiamy ostatnie chwile drzewa, na którym mieszkała sójka.  …

Budowa Rosnowskiego: tu kwitnie teraz ptasie życie. Co na to urzędnicy?

Po długim weekendzie majowym na placu budowy ulicy Michała Rosnowskiego mają pojawić się buldożery. Tymczasem kilka drzew ewidentnie na trasie drogi nadal rośnie. Są oznaczone...

Rosnowskiego: w oczekiwaniu

Po raz kolejny wybrałem się na teren budowy ulicy Rosnowskiego. Przypadkowo spotkani mieszkańcy Kabat, Powsina i Konstancina z jednej strony psioczyli na działania włodarzy dzielnicy...

Zamknij