TwitterFacebookPinterestGoogle+

Rządowy Program na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej

image_pdfimage_print

Inwestycje w drogi lokalne z dużym wsparciem rządu.  W tym roku Premier Mateusz Morawiecki zdecydował o przekazaniu największej, w stosunku do lat poprzednich, kwoty z Rządowego Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej.

Rząd przeznaczy łącznie na te cele 1,3 mld, to jest o 500 mln więcej niż do tej pory było zaplanowane w budżecie. Dzięki tym decyzjom województwa dostaną realne wsparcie na inwestycje w drogi lokalne. W naszym województwie będzie to: 47 808 607,00 zł.

Przedmiotem wsparcia w ramach Programu będą zadania własne jednostki samorządu terytorialnego, polegające na budowie, przebudowie lub remoncie dróg gminnych lub powiatowych, w trakcie lub planowane do realizacji. Samorządy mogą składać wnioski do 15 kwietnia br.  

Beneficjenci Programu mogą uzyskać wsparcie maksymalnie dla 1 zadania, w przypadku zadań zgłoszonych przez gminy lub 2 zadań w przypadku zadań zgłoszonych przez miasta na prawach powiatu lub powiaty ziemskie. Maksymalna kwota wsparcia z dotacji celowej budżetu państwa na jedno zadanie wynosi 5 mln zł, a jej udział w kosztach realizacji zadania wyniesie od 60 do 80%[1].

Celami szczegółowymi Programu są:

  • rozwój infrastruktury drogowej o charakterze lokalnym w celu poprawy dostępności komunikacyjnej dla przedsiębiorców i społeczności lokalnych do ośrodków życia gospodarczego i społeczno-kulturalnego oraz terenów inwestycyjnych,
  • powiązanie lokalnych ośrodków gospodarczych z regionalnymi i krajowymi poprzez budowę lub modernizację dróg gminnych i powiatowych oraz węzłów łączących te drogi z drogami wyższego rzędu (wojewódzkich i krajowych),
  • poprawa bezpieczeństwa na drogach lokalnych poprzez inwestycje w bezkolizyjne rozwiązania transportowe, skrzyżowania, obiekty mostowe (mosty, wiadukty estakady, kładki), sygnalizacja świetlna, ciągi piesze lub pieszo-rowerowe.

Szczegółowe informacje dotyczące Programu zamieszczone zostaną na stronie internetowej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie www.mazowieckie.pl pod banerem „Programy rozwoju sieci dróg lokalnych”.

źródło: rzecznik prasowy Wojewody Mazowieckiego

[1] do 60% kosztów – jednostki, których wskaźnik dochodów podatkowych na jednego mieszkańca jest równy lub wyższy niż wskaźnik dochodów podatkowych dla wszystkich jednostek danego typu, do 80% – jednostki, których wskaźnik dochodów podatkowych na jednego mieszkańca jest niższy niż wskaźnik dochodów podatkowych dla wszystkich jednostek danego typu.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Święta na warszawskich drogach

Święta Bożego Narodzenia jeszcze trwają. Dla policjantów to czas wzmożonej pracy. Od czwartkowego poranka do niedzielnego wieczora na stołecznych drogach doszło do 88 kolizji oraz...

Zamknij