Spacer „Wyjątkowy Ursynów” [ZAPROSZENIE]

Zapraszamy na spacer pt.: ,,Wyjątkowy Ursynów”  w niedzielę, 8.04 o godz.15.00

41 lat temu w błysku fleszy pierwsi lokatorzy wprowadzili się na Ursynów. 8 stycznia 1977 roku z gospodarską wizytą na sztandarowej budowie PRL-u pojawił się towarzysz Edward Gierek.

​    Na Ursynowie miało być inaczej niż na typowych dla tamtego okresu blokowiskach. Tutaj miał się dokonać największy eksperyment urbanistyczny i architektoniczny w powojennej Warszawie. Planowano stworzyć nie kolejne osiedle ale utopijne „miasto przyszłości”.
Ursynów był też tematem piosenek. Tak oto w 1980 roku o młodej dzielnicy śpiewał Krzysztof Krawczyk:

Podpisane papierki, usunięte usterki. Klucze masz. Do mieszkania swojego, czyściutkiego, nowego prosto gnasz. Wokół zieleń i ławki, sauna, pralnia, huśtawki. O tym wiesz. I przedszkole i szkoła, pełno dzieci dookoła. Twoje też. Ursynów Cię wita chlebem i solą. Mieszkańca, kolegę, sąsiada. To nasze osiedle jasne, wesołe. Dziś Twoim domem jest„.
Podczas niedzielnego spaceru dowiecie się dlaczego budowa pasma ursynowskiego, największego przedsięwzięcia budowlanego epoki socjalizmu w Warszawie, była wielkim eksperymentem modernistycznej urbanistyki. Zobaczymy co udało się zrealizować z nowatorskiego projektu Marka Budzyńskiego. Poznacie znaczenie takich haseł i wyrażeń jak: „Rehabilitacja Ulicy”, „Lokalna Koncentracja Usług”, „Podstawowy Zespół Usługowy” oraz „Podstawowy Ciąg Usługowy”.

Dla chętnych będzie zorganizowana dodatkowa, teoretyczna część spaceru ( w formie prelekcji i pokazu projektów oraz​ makiet Ursynowa z lat budowy) w K​lubokawiarni KEN54  al.KEN 54 (Metro Imielin) ​w niedzielę (8.04)​ ok. godz. 17-18.

Organizator: Klubokawiarnia KEN54

https://www.facebook.com/KlubokawiarniaKEN54/
Data: 8 kwietnia godz. 15.00
Miejsce spotkania: ul.​ Beli Bartoka 8 (róg al. KEN) – obok wyjścia ze stacji metra „Ursynów”

Przewodnik: Mariusz Prządak – Praska Ferajna​