TwitterFacebookPinterestGoogle+

Spółdzielnia Jary już z nowym prezesem

image_pdfimage_print

Dziś formalnie rozpoczął pracę nowy prezes Spółdzielni Mieszkaniowo-Budowlanej Jary Ryszard Rak, który został wybrany przez Radę Nadzorczą 17 marca br.

Spółdzielnia od października ub. roku była  w trudnej sytuacji. Z funkcji prezesa zrezygnował Piotr Malita, a niedługo potem kilku członków rady nadzorczej złożyło swoje mandaty z zasiadania w tym gremium. Po walnym zgromadzeniu 16 stycznia br. skład RN SMB Jary został uzupełniony, a 1 lutego powołano komisję konkursową. Dokonała ona wyboru kandydatów na stanowisko prezesa, których zaprezentowano na posiedzeniu wszystkim członkom Rady. Ostatecznie wybrano Ryszarda Raka, byłego prezesa spółdzielni SAM-81, zarządzającej m.in. budynkami na Kabatach.

W pierwszym dniu nowej pracy  Ursynów TV poprosiła prezesa o komentarz na temat wyzwań, jakie zostały przed nim postawione. Wypowiedź Ryszarda Raka prezentujemy w całości:

Rada Nadzorcza wybrała mnie w konkursie oczekując, że wykorzystam swoje doświadczenie i umiejętności w rozwiązywaniu problemów związanych z funkcjonowaniem tak dużej Spółdzielni jaką jest SMB Jary. Wydaje się, że duże znaczenie w wyborze   mnie na stanowisko Prezesa Zarządu miały dokonania w MPSB-M SAM-81 oraz doświadczenie w budownictwie. Rzeczywiście, przyznaję są to moje atuty ze względu na kwalifikacje, gdyż jestem również rzeczoznawcą budowlanym i na pewno będą mi pomocne w realizacji zadań.
 
Wyzwań w  SMB Jary jest sporo, ale nie zagrażają one istnieniu Spółdzielni tak, jak to było w poprzedniej pracy.

Spółdzielnia  SMB Jary  nie ma problemów finansowych, więc pod tym względem zadanie jest łatwiejsze. Natomiast aspekt stanu technicznego zasobów mieszkaniowych, to zdecydowanie trudniejsze wyzwanie. Są zaległości remontowe w wielu budynkach, a stan techniczny instalacji w większości z nich kwalifikuje do pilnej wymiany. A Rada Nadzorcza i mieszkańcy oczekują zwiększonej aktywności Spółdzielni w zakresie remontów budynków oraz podniesienia ich estetyki oraz najbliższego otoczenia.

Od lat w Polsce podnosi się ogólny standard życia i w związku z tym zwiększają się oczekiwania mieszkańców związane z jakością obsługi świadczonej przez Spółdzielnię jako administratora. Rada Nadzorcza ma w tym zakresie duże oczekiwania.

Spółdzielnia ma także duży problem z własnością gruntów. Istotna ich część, ok. 30%, jest dzierżawionych a opłaty w tym roku znacząco wzrosły. Problem przekształcenia dzierżawy w użytkowanie wieczyste jest już palący, ale niezależny od nas a od współpracy z władzami miasta. Mieszkańcy nie mogą dokonywać wyodrębnień, co ogranicza ich prawa do dysponowania nieruchomościami.

Jest też problem inwestycji „Wiolinowy Pasaż”. Są protesty mieszkańców. Inwestycja budzi dużo kontrowersji. Wymienione problemy te to najważniejsze wyzwania stojące przede mną.

W najbliższym czasie muszę poznać pracowników, przedstawicieli Komitetów Domowych oraz osoby działające społecznie na rzecz Spółdzielni. Także gruntownie poznać specyfikę SMB Jary. Chcę wsłuchać się w to, co mówią mieszkańcy Spółdzielni, bo to ich potrzeby mam realizować. Nie zawsze to, co wydaje się na początku najważniejsze, jest rzeczywistą potrzebą mieszkańców. 

Niezależnie jednak od zgłaszanych potrzeb, po pierwsze chcę mieć pewność, że zapewnione jest bezpieczeństwo użytkowania obiektów. Następnie, że budynki są  właściwie zabezpieczone przed degradacją i dalej, kolejno o estetykę otoczenia. Chciałbym także poprawić i zadbać o komfort obsługi mieszkańców. 

Spółdzielnia Jary to bardzo urokliwa lokalizacja. Osiedla toną w zieleni. Nie ma porównania z obecnie budowanymi nowymi osiedlami. Mieszkańcy tego nie doceniają, gdyż widzą to na co dzień, a brakuje małej architektury, która podniesie walory i ciekawego planu uzupełnienia nasadzeń oraz dbałości o zieleń.

Chcę, żeby członkowie Spółdzielni Jary byli dumni z tego, gdzie mieszają, a pracownicy w jakiej Spółdzielni pracują.

Postaram się sprostać bardzo dużym oczekiwaniom, jakie wiążą się z moim powołaniem na stanowisko Prezesa Zarządu.

Ryszard Rak

 

Jednocześnie informujemy członków i mieszkańców SMB Jary, że na portalu społecznościowym Facebook została uruchomiona grupa „Mieszkańcy SMB Jary”. Jej pomysłodawcami jest trójka członków Rady Nadzorczej: Anna Nowakowska, Agnieszka Dominiak i Wojciech Miąsko, którzy do składu Rady dołączyli po styczniowych wyborach uzupełniających. – Jednym z naszych zobowiązań wobec mieszkańców było udrożnienie komunikacji wewnątrz spółdzielni. Co prawda istnieje forum dyskusyjne na stronie spółdzielni, ale w dzisiejszych czasach trzeba być w tych miejscach, gdzie możemy spotkać mieszkańców. A ci są m.in. w mediach społecznościowych – wyjaśnia Agnieszka Dominiak. – Zapraszamy wszystkich mieszkańców do dyskusji, zgłaszania problemów, wyrażania swoich opinii, abyśmy wspólnie mogli lepiej rozwijać naszą spółdzielnię – dodaje.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Rondo Surowieckiego, Barwna, Romera
Czy Czerwoniak zasługuje na rondo?

W 2014 r. Dzielnica Ursynów przeprowadziła konkurs na nazwy dla bezimiennych ursynowskich rond, w którym wyłoniono 6 nazw. Trzy z nich zostały zaakceptowane przez miejskich...

Parking, Urząd Dzielnicy Ursynów
Zmiany na urzędowym parkingu

Parking przy Urzędzie Dzielnicy Ursynów działa już według nowych zasad - punktualnie o godz. 7:50 otworzono szlaban. Wcześniej ustawiła się niewielka kolejka samochodów, które blokowały: a)...

Artur Górski
Zmarł dr Artur Górski

Dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci dra Artura Górskiego, mieszkańca Ursynowa. Miał 46 lat. Od 2005 r. był nieprzerwanie posłem na Sejm RP wybieranym...

Zamknij