„Uśmiech dla Mai”- wielki koncert charytatywny

Nie odmówili swej obecności, uśmiechu i hojności dla jedynego na Ursynowie Ośrodka terapeutyczno-rehabilitacyjnego dla osób głęboko upośledzonych „Maja” i wzięli udział  w koncercie charytatywnym i aukcji  prac niepełnosprawnych dorosłych. Tego dnia podopieczni Ośrodka nie byli w nieszczęściu sami. 

Natoliński Ośrodek Kultury, w którym 28 września odbył się koncert charytatywny Uśmiech dla „Mai „był przez kilka godzin przylądkiem dobrej nadziei dla 40 podopiecznych Ośrodka  oraz  ich rodzin i terapeutów. Na widowni zasiedli zacni goście: Pan Łukasz Ciołko,zastępca burmistrza Dzielnicy Ursynów, radni Ewa Cygańska i Paweł Lenarczyk, Piotr Makochin z władz SMB Wyżyny, duchowni z ursynowskich parafii,  przedstawiciele SP 46, przedstawiciele Funduszu Osób Niepełnosprawnych i podopieczni Ośrodka „Maja” z rodzinami i ich liczni sympatycy.

Pani Ewa Wiśniewska, Prezes Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób Głęboko Upośledzonych „Maja”, przypomniała 18 lat pracy i działania Ośrodka, który mimo różnych trudności trwa przez te lata bez przerwy. Dzięki placówce starsi rodzice mogą odpocząć a niektórzy podopieczni nie wyobrażają sobie bez Ośrodka życia. Pani Ewa podzieliła się swoimi radościami i kłopotami. Zauważam straszny paradoks. Rodzice moich podopiecznych mówią:chciałbym aby moje dziecko umarło pierwsze- wyznała  Ewa Wiśniewska i dodała:

Brakuje rozwiązań systemowych wsparcia osób niepełnosprawnych. Bardzo dziękujemy  tym, którzy zauważają osobę niepełnosprawną i postrzegają ją jako człowieka normalnego , z takimi samymi potrzebami a nawet ambicjami. Proszę Państwa o jakąkolwiek pomoc aby Ośrodek przetrwał.

W  koncercie wzięli udział artyści wielkiego serca : Lidia Stanisławska, Danuta Błażejczyk, Emilia Krakowska, Wanda Kwietniewska i Andrzej Frajndt.

DSC03508

Ewa Wiśniewska, kobieta niezłomna i heroiczna  wspaniałym artystom zadedykowała fragment ewangelii wg. św. Mateusza(MT 25,40): „Zaprawdę powiadam wam, cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych moich braci, mnie uczyniliście”. Okazała wdzięczność i szacunek,  tym którzy poświęcili swój czas „braciom najmniejszym”.

DSC03484

Prywatnie np.Emilia Krakowska czyta dzieciom poezje, pomaga aktorom w Skolimowie i zaprasza do szczodrości. Podczas koncertu odczytała wiersz „Do przyjaciela” autorstwa Szczepana Karasia, sparaliżowanego młodego człowieka, wypowiadającego się we wszelkich formach.

Lidia Stanisławska, cudowny człowiek-jak powiedzieli  o piosenkarce koledzy po fachu- uczyła szacownych gości refrenu piosenki „Na krawędzi nocy i dnia”. Danuta Błażejczyk, osoba o sercu jak trzydrzwiowa szafa, wystąpiła przed widownią ze światową prapremierą piosenki „Przylądek dobrej nadziei”. Wanda Kwietniewska porwała publiczność rockowymi rytmami, a Andrzej Frajndt zagrzewał do hojności.

Dodatkową atrakcją był występ Eweliny Odolińskiej z Ośrodka „Maja”. Emilia Krakowska z Andrzejem Frajndtem (solista zespołu Partita) wśród szacownych gości   przeprowadzili z rozmachem i dowcipem aukcje prac Małgosi, Piotra i innych podopiecznych Ośrodka, wykonanych przy wsparciu terapeutów.

Zaglądamy do torebeczek,  portfeli.Cena wywoławcza jedyne 20 zł. Zechcą Państwo podbijać cenę dzieł sztuki- zapraszał do szczodrości Andrzej Frajndt.

1_1

Serce rozmiaru XXL okazał podopiecznym Ośrodka Pan Jan.

440 po raz pierwszy, 440 po raz drugi. Co Pan na to burmistrzu?- skierowała swoje pytanie do Pana Łukasza Ciołko niezmordowana Emilia Krakowska.

Chciałabym, aby wszystko dzisiaj zostało sprzedane, bo jakże przykro będzie temu, kogo praca nie zostanie wylicytowana– Emilia Krakowska nie odpuszczała szczególnie  władzy dzielnicy Ursynów. Pan Łukasz Ciolko nie odmówił- wylicytował obraz i ceramiczna misę, zasilając tym samym  kasę Stowarzyszenia „Maja”

Szacowni goście dostrzegli  potrzebujących i cierpiących. Wszystkie wystawione na aukcji obrazy i wyroby ceramiczne zostały sprzedane. Do charytatywnej puszki trafiały także   datki za dzieła sztuki wystawione w holu Natolińskiego Ośrodka Kultury, a podopiecznym mocniej zabiło serce.

Szanowni Państwo,

w  imieniu podopiecznych, rodzin i kadry , zwracam się do Państwa z gorącą prośbą o pomoc dla jedynego na Ursynowie Ośrodka terapeutyczno- rehabilitacyjnego dla osób dorosłych z ciężką i złożoną niepełnosprawnością wraz z towarzyszącymi poważnymi chorobami somatycznymi.

Wierzę, że mój apel nie zostanie bez odpowiedzi.

Liczymy na wspaniałomyślność osób fizycznych i firm. Liczy się każda, nawet mała kwota przekazana w formie darowizny na cele statutowe naszej organizacji – napisała m.in.w apelu Ewa Wiśniewska.

Dane Stowarzyszenia „Maja”  i więcej o organizacji na www.maja.leibk.com.