TwitterFacebookPinterestGoogle+

Warszawscy uczniowie dla Krasnogoriwki

image_pdfimage_print

Młodzież ze stołecznych szkół przyłącza się do pomocy organizowanej na rzecz ich rówieśników z ukraińskiego miasta położonego w strefie konfliktu. Jest to zbiórka funduszy, dzięki którym poprawią się warunki nauki w jedynej szkole w Krasnogoriwce.

„Warszawscy uczniowie dla Krasnogoriwki” to akcja prowadzona przez Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, wspierana przez Miasto Stołeczne Warszawę. Celem akcji jest zorganizowanie w szkołach od 9 do 20 kwietnia kwesty przeznaczonej na pomoc uczniom szkoły w Krasnogoriwce.

– Podobnie, jak pomagaliśmy gruzińskim szkołom, tak tą inicjatywą kontynuujemy edukacyjne programy pomocowe Warszawy dla uczniów w krajach dotkniętych wojną na całym świecie – mówi Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent stolicy – Zachęcam wszystkie warszawskie szkoły do przyłączenia się do akcji. Dzieci na wschodzie Ukrainy cierpią. Każda pomoc dla nich bardzo dużo znaczy – podkreśla Andrij Deszczycia, ambasador Ukrainy.

Jako pierwsza do akcji „Warszawscy uczniowie dla Krasnogoriwki” włączyła się młodzież z wolskiej szkoły podstawowej nr 221. – U nas w każdej klasie są uczniowie z innych krajów. Są naszymi kolegami. Cieszymy się z tego, że poznajemy dzięki nim inne kultury, zwyczaje. W szkole możemy spokojnie zdobywać wiedzę. Chcemy, żeby dzieci z Krasnogorivki też mogły w normalnych warunkach to robić – mówią Lilka i Bartosz z szóstej klasy.

Krasnogoriwka to niewielkie miasto położone w strefie wojny toczącej się na wschodzie Ukrainy, 20 km od okupowanego przez separatystów Doniecka. Przed wojną w mieście działało 5 publicznych szkół. Obecnie uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy wszystkich tych placówek zostali przeniesieni do jednego budynku – szkoły nr 5. W tej szkole, na dwie zmiany, uczy się ponad 400 uczniów w wieku 6-17 lat. Ich rodzice z różnych względów nie zdecydowali się na opuszczenie miasta.

Wojna w Krasnogoriwce oznacza codzienne zagrożenie ostrzałem. Uczniowie często chronią się w piwnicach budynku szkoły. Warunki są skrajnie trudne. Budynek jest uszkodzony, brakuje wody, kanalizacji i ogrzewania. Sytuację, w niewielkim stopniu, ratują elektryczne grzejniki i woda w cysternach.

Uczniów z Krasonogoriwki zapytano o ich marzenia. Ich odpowiedzi, niezależnie od wieku, były podobne: marzę o tym, żeby zaczął się pokój i żeby uczyć się w mojej szkole, chcę pokoju i żebyśmy wrócili do naszej szkoły, żeby kule nie latały, chcę pokoju i żeby ludzie żyli spokojnie, jak przedtem.

Warszawscy uczniowie pomogą natomiast bezpośrednio ukraińskim rówieśnikom, którzy niemal codziennie część lekcji odbywają w zimnych, nieogrzewanych pomieszczeniach i piwnicach. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na zakup najpotrzebniejszych rzeczy dla uczniów: ciepłych śpiworów, kocy termicznych, apteczek, latarek, termosów, materacy oraz pomocy dydaktycznych. Przekazane przez warszawskich uczniów pieniądze w całości przeznaczone będą na pomoc ich rówieśnikom – uczniom z Krasonogriwki. Aby pomoc była jak najbardziej skuteczna, potrzebne rzeczy zakupione zostaną na Ukrainie i przekazane bezpośrednio potrzebującym.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

NFOŚiGW przekaże 200 milionów złotych na gospodarowanie wodami opadowymi w miastach

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozdysponuje 200 milionów złotych z Funduszu Spójności na systemy gospodarowania wodami opadowymi w miastach. O dotacje będą mogły...

Powstała płyta z dźwiękami przyrody polskich rzek

Płytę z dźwiękami przyrody, zarejestrowanymi na kilkunastu polskich rzekach, stworzył wrocławski kompozytor, Michał Zygmunt. Jak powiedział PAP, to album, w którym "za muzykę odpowiada natura"....

Rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 303 zakończona

Zakończyła się rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 303 przy ul. Koncertowej 8. Roboty budowlane objęły zabudowę istniejących podcieni (powiększających istniejącą szatnię) oraz rozbudowę jadalni szkolnej. Szkoła...

Zamknij