TwitterFacebookPinterestGoogle+

Warszawska Nagroda Edukacji Kulturalnej 2017 – 7 projektów z Ursynowa nagrodzonych!

image_pdfimage_print

W dniu 26 października ogłoszono wyniki Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej 2017, czyli konkursu na najlepszy projekt edukacji kulturalnej. Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród odbyło się w Domu Kultury Kadr przy ul. Rzymowskiego 32. Nagrodzono aż siedem ursynowskich projektów.

W tegorocznej 8. edycji konkursu zgłoszono 98 wnioski, z których Kapituła Koordynatorów Dzielnicowych WPEK wyłoniła do 53 finalistów.  Kapituła Nagrody przyznała 28 nagród i 7 wyróżnień. Laureatów Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej 2017 poznaliśmy 26 października podczas uroczystej Gali w Domu Kultury Kadr. Galę prowadziła Agnieszka Szydłowska z radiowej Trójki oraz Anna Michalak-Pawłowska, Pełnomocnik Prezydenta m.st Warszawy ds. edukacji kulturalnej. Nagrody wręczyli Tomasz-Thun Janowski, Dyrektor Biura Kultury, Mirosław Sielatycki, Zastępca Dyrektora Biura Edukacji oraz burmistrzowie dzielnic.

Tegoroczna nagrodę główną zdobyły panie Hanna Sabat i Marta Skowrońska-Markiewicz z Muzeum Sztuki Nowoczesnej za projekt „Działaj w Muzeum”. „Działaj z Muzeum” to program tworzony przez wolontariuszy zainteresowanych zdobywaniem wiedzy i dzieleniem się nią z innymi użytkownikami instytucji. Po zapoznaniu się z wystawami i programem Muzeum, uczestnicy proponują i realizują autorskie działania otwarte dla publiczności. Wśród aktywności realizowanych w przeszłości przez wolontariuszy Muzeum znalazły się spacery, oprowadzania tematyczne, warsztaty dla dzieci, animacje na wystawach, pikniki odbywające się w Parku Rzeźby na Bródnie oraz inne mniej typowe formaty takie jak kontemplacje dzieł sztuki. Dzięki włączaniu wolontariuszy w proces budowania programu, Muzeum ma okazję sprawdzać partycypacyjny potencjał instytucji. Wydarzenia przygotowane przez wolontariuszy ruszają około miesiąca po otwarciu wystawy.

W laudacji Kapituła doceniła projekt za pokazanie idei wolontariatu jako idei kultury i sposób jej współtworzenia. Projekt pokazuje zmianę programową instytucji, proces budowania społeczności wokół instytucji, budowania świadomej publiczności i świadomej pracy z nią.

Nagrodzeni o swoich projektach opowiedzą podczas Giełdy Projektów i Programów Edukacji Kulturalnej, która odbędzie się w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym 23 listopada 2017.

 Nagrodzone i wyróżnione projekty z Ursynowa:

 Kategoria przedszkola

  1. Gdzie jest człowiek tam jest sztuka – projekt zrealizowany w Przedszkolu Nr 401 przy ul. Dembowskiego 9. Autorki: Magdalena Andura, Zofia Rusek, Iwona Samosiuk, Małgorzata Zawadzka (III miejsce)
  2. Ludowa od nowa  – projekt zrealizowany w Przedszkolu Nr 50  przy  Hirszfelda 11.Autorki: Monika Stopczyńska, Anna, Kwiatkowska, Anna Szyszko ( III miejsce)

Kategoria szkoły podstawowe

  1. Malarstwo odczarowane – projekt zrealizowany w Szkole Podstawowej Nr 96 przy ul. Sarabandy 16/22 Autorka: Anna Kantorczyk ( II miejsce)
  2. Pomysł na wagę złota – projekt zrealizowany w Szkole Podstawowej Nr 16   przy ul. Wilczy Dół 4 Autorka: Bożena Dybowska (wyróżnienie)

 Kategoria gimnazja

  1. Puchatek tu i tam – projekt zrealizowany w Gimnazjum Nr 93 przy ul. Szolc – Rogozińskiego 2 Autorki: Paulina Lubieniecka, Edyta Świercz, Anna Żukowska (II miejsce)

Kategoria Organizacje pozarządowe

  1. Kluboteka – projekt  zrealizowany w Fundacji „Kluboteka Dojrzałego Człowieka”  przy ul. Lanciego 13 lok. 9 Autorki: Magdalena Dąbrowska i Irena Karpowicz (III miejsce)

Kategoria Inne

  1. Okno – projekt zrealizowany w Galerii Działań SMB Imielin przy ul. Marco Polo 1 w przestrzeni miejskiej Ursynowa. Autor : Janusz Byszewski ( 1 miejsce)

 „Każdego roku roku cieszymy się z sukcesów podczas ogłaszania wyników Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej, ale dzisiaj na Ursynów spadał prawdziwy deszcz nagród i jest  to powód do wyjątkowej dumy. Kapituła konkursu doceniła aż 7 ursynowskich projektów, zatem nie ma mowy o przypadkowości. To potwierdzenie wysokiego poziomu edukacji kulturalnej w naszej dzielnicy. A wszystko to zasługa wspaniałych animatorów i wychowawców, którzy dzięki swojej kreatywności wprowadzają najmłodszych w pasjonujący świat kultury. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratuluję i życzę dalszych sukcesów” – mówi Zastępca Burmistrza Łukasz Ciołko.

Warszawska Nagroda Edukacji Kulturalnej przyznawana jest corocznie za najlepszy projekt z zakresu edukacji kulturalnej zrealizowany w Warszawie. Organizatorem i fundatorem Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej jest m.st. Warszawa. Konkurs ma charakter otwarty. W konkursie może startować animator, edukator, nauczyciel, który w Warszawie zrealizował program lub projekt edukacji kulturalnej. Wniosek może zgłosić każdy podmiot, w tym instytucja kultury, placówka oświatowa, organizacja pozarządowa, uczelnia, firma lub osoba fizyczna.

fot. Urząd Dzielnicy Ursynów

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Kamery nasobne Straży Miejskiej
Kamery w radiowozach i na mundurach

24 kamery w radiowozach wykorzystywanych do przewozu osób oraz 300 kamer nasobnych… i na tym nie koniec. Ponad 100 nowych radiowozów, które trafią do służby...

Uchwałami w smog. Sejmiki woj. mazowieckiego i łódzkiego przyjęły uchwały antysmogowe

Sejmiki woj. mazowieckiego i woj. łódzkiego przyjęły we wtorek uchwały antysmogowe. Wskazują one m.in. jakie piece i opał będą mogły być stosowane w tych regionach...

Wreszcie będzie kanalizacja na ul. Baletowej

W przyszłym roku mają ruszyć przygotowania do budowy kanalizacji na ul. Baletowej na Ursynowie – dowiedział się radny Lech Jaworski. Kałuże, które powstają na tej...

Zamknij