TwitterFacebookPinterestGoogle+

Warszawski Indeks Powietrza dostępny w aplikacji Warszawa 19115

image_pdfimage_print

Mieszkańcy stolicy mogą już korzystać z kolejnej wersji bezpłatnej aplikacji Warszawa 19115. Dzięki niej warszawiacy zyskali łatwy dostęp do wyników pomiarów i prognoz prowadzonych w ramach Warszawskiego Indeksu Powietrza.

Z aplikacji Warszawa 19115 korzysta kilkadziesiąt tysięcy warszawiaków. Za jej pośrednictwem dotychczas zgłaszali nam oni swoje wnioski, przesyłali prośby o interwencję czy sadzili drzewa w ramach akcji „Milion drzew”. Teraz mieszkańcy zyskali dostęp do aktualnych wyników pomiarów stanu jakości powietrza. Myślę, że dzięki tej funkcjonalności aplikacja zyska kolejnych użytkowników – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy.

Aby poznać aktualne wskazania Warszawskiego Indeksu Powietrza wystarczy w menu aplikacji wybrać zakładkę „Indeks powietrza”. Po jej uruchomieniu użytkownikowi, podobnie jak na stronie wip.um.warszawa.pl, ukaże się mapa z zaznaczonymi stacjami pomiarowymi. Wybierając jedną z nich warszawiacy mogą poznać aktualne wskazania Warszawskie Ogólnego Indeksu Powietrza lub Warszawskiego Zdrowotnego Indeksu Powietrza. Kolejne kliknięcie pozwoli użytkownikowi poznać rekomendacje dotyczące aktywności na powietrzu oraz ostrzeżenia związane z występowaniem lub prognozowaniem na dzień następny zanieczyszczeń, w stężeniach mogących stwarzać zagrożenie dla zdrowia.

Co bardzo ważne, dzięki aplikacji Warszawa 19115 mieszkańcy, w przypadku występowania lub prognozowania podwyższonych stężeń dobowych zanieczyszczeń, otrzymują automatyczne powiadomienia z informacją o zalecanych w takich sytuacjach działaniach (np. unikanie aktywności fizycznej na powietrzu czy zaprzestanie spalania drewna w kominkach).

W nowej wersji oprogramowania oprócz funkcjonalności związanych z Warszawskim Indeksem Powietrza wprowadzono również inne zmiany, o które wnioskowali użytkownicy. Pojawił się nowy ekran startowy, dodano możliwość podglądu satelitarnego map, a także ich widoczność podczas wysyłania zgłoszenia. Zgłoszenia mogą być teraz filtrowane i sortowane po statusie, a preferencje dotyczące sortowania zapamiętywane. W treści komunikatów wysyłanych przez Warszawski System Powiadomień wprowadzono aktywne linki.

Warszawski Indeks Powietrza został uruchomiony w lutym tego roku. Za jego pośrednictwem warszawiacy zyskali dostęp do wiarygodnych, miarodajnych i czytelnie zaprezentowanych informacji o aktualnych i prognozowanych danych o jakości powietrza w stolicy. WIP opiera się na systemie analitycznym opracowanym przez naukowców z Politechniki Warszawskiem. Stan jakości powietrza prezentowany jest warszawiakom w czterostopniowej skali (od 1 do 4). Im wyższy poziom stężeń zanieczyszczeń, tym poziom indeksu jest wyższy. Wyniki prognoz oparte są na danych historycznych o stężeniach wybranych zanieczyszczeń powietrza, danych meteorologicznych oraz wskaźnikowych danych o emisjach. WIP podzielony jest na Warszawski Ogólny Indeks Powietrza (WIPo) oraz Warszawski Zdrowotny Indeks Powietrza (WIPz). Ten drugi skierowany jest do osób z chorobami układu oddechowego czy krążenia, osób starszych oraz dzieci z astmą.

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115 to nowoczesne, wielokanałowe centrum kontaktu, na które składają się aplikacja mobilna, telefon, e-mail, czat i powiadomienia SMS. Jest ono dostępne dla mieszkańców 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Każdego dnia do dyspozycji mieszkańców czeka zespół konsultantów, którego zadaniem jest przyjmowanie i dystrybuowanie zgłaszanych spraw do odpowiednich komórek merytorycznych samorządu warszawskiego. Codziennie konsultanci przyjmują ok. 1500 próśb o informację lub interwencję. Oprócz udzielania informacji w zakresie m.in. kursowania komunikacji miejskiej czy wyrabiania dokumentów, centrum umożliwia mieszkańcom zgłaszanie problemów, które wymagają interwencji służb miejskich – np. uszkodzona nawierzchnia drogi, niedziałająca latarnia czy nieodebrane śmieci. Można także zgłosić  nasz pomysły na zmiany w mieście, np. umieszczenie dodatkowych ławek, czy posadzenie nowych drzew lub krzewów. Wszystkie zgłoszenia są rejestrowane w systemie, a ich realizacja podlega stałemu monitoringowi do czasu wyjaśnienia sprawy. Usługa nie obejmuje zgłoszeń dotyczących zagrożenia zdrowia i życia. Dzięki warszawskiemu centrum kontaktu Warszawa 19115 mieszkańcy mogą załatwić sprawę urzędową bez wychodzenia z domu.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

W imieniu warszawskich konsumentów

Instytucja rzecznika konsumentów w stolicy ma blisko 20 lat. Eksperci bezpłatnie doradzają konsumentom, pomagają w ich sporach z przedsiębiorcami, a jeśli trzeba wspierają na drodze...

Test: Renault Kadjar 1.6 TCe 160 – w czym jest naj?

Słowo najmocniejszy potrafi wywołać grymas zadowolenia, ale czy jazda tym „naj” również spotka się z podobną reakcją na naszej twarzy? Sprawdziliśmy testując Renault Kadjar z...

Wiosenna “pogodynka”

Zmarzłeś na wiosnę? Spada temperatura na dworze a ty masz zimne karoryfery? Pewnie dlatego, ze twój administrator nie korzysta z „pogodynki". Specjalnego czujnika podłączającego ciepło....

Zamknij