TwitterFacebookPinterestGoogle+

Wojewoda wygasił mandat radnego Karczewskiego. Jest konflikt interesów

image_pdfimage_print

Wojewoda mazowiecki wygasił mandat radnego, prezesa targowiska- Piotra Karczewskiego z Platformy Obywatelskiej. Powód: konflikt interesów. Radnemu służy skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Wojewoda mazowiecki, Zdzisław Sipiera, uznając że zachodzą ku temu  przesłanki, wezwał 9 marca br. Radę Dzielnicy Ursynów do podjęcia uchwały stwierdzającej wygaśnięcie mandatu radnego Piotra Karczewskiego, z powodu naruszenia ustawowego zakazu łączenia mandatu radnego z wykonywaniem określonych w odrębnych przepisach funkcji lub działalności. 18 kwietnia odbyło się głosowanie nad uchwałą w efekcie którego Rada nie podjęła rzeczonej uchwały wobec 13 radnych przeciw, 7 radnych za i 4 radnych wstrzymujących się od głosu.

Mając to na uwadze wojewoda  wydał 19 czerwca br. zarządzenie zastępcze o wygaszeniu mandatu Karczewskiemu. Wojewoda uznał, że doszło do złamania antykorupcyjnych zapisów ustawy o samorządzie gminnym. Mowa tutaj o art.24f ust.1 tej  ustawy zgodnie z którym „Radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności”.

Wojewoda w uzasadnieniu stwierdzenia wygaśnięcia mandatu Karczewskiego powołał się także na art 24e ust.1ustawy, zgodnie z którym „Radni nie mogą podejmować dodatkowych zajęć[…]mogących podważyć zaufanie wyborców do wykonywania mandatu zgodnie z art. 23a ust. 1″.

W niniejszej sprawie radny Karczewski nie tylko prowadzi działalność indywidualną na mieniu gminy , ale jest też członkiem zarządu podmiotu, który taką działalność prowadzi. W tym kontekście nie można pominąć faktu, iż działa on w radzie Dzielnicy Ursynów na rzecz i w kierunku polepszenia sytuacji swojej i członków Stowarzyszenia, czemu sam nie zaprzecza”. – czytamy w uzasadnieniu do tzw. zarządzenia zastępczego.

Piotr Karczewski od 2006 roku pełni funkcję Prezesa Zarządu Stowarzyszenia Kupców Inwestorów Giełdy „Na Dołku”. Stowarzyszenie prowadzi targowisko przy ul.Braci Wagów 22, usadowione w pasie drogi ul.Płaskowickiej. Użytkowane jest przez Stowarzyszenie na podstawie cyklicznych decyzji administracyjnych wydawanych przez Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie, zezwalających na zajęcie pasa drogowego celem prowadzenia na nim działalności handlowo-usługowej. Teren ten stanowi własność Skarbu Państwa(od września 2016 r również  działka o powierzchni 29423 m2 po decyzji wojewody,obowiązującej z datą wsteczną od 1999 roku, która „zapaliła” grunt pod nogami radnego). Gruntem włada ZDM.

Radny Karczewski stoi na stanowisku, że jedynym celem dla którego doszło do przekazania wspomnianej wyżej nieruchomości gruntowej na rzecz m.st. Warszawy jest chęć pozbawienia go mandatu.Zapowiada odwołanie się od decyzji wojewody.

Zarządzenie zastępcze wejdzie w życie dopiero po wyczerpaniu ścieżki odwoławczej. Może okazać się, że Karczewski pozostanie  radnym do końca kadencji lub zastąpi go Marek Wiernik, który był już radnym w poprzedniej kadencji.

W okresie realizacji POW targowisko „Na Dołku” nie będzie mogło funkcjonować w obecnej lokalizacji, przez co Stowarzyszenie Kupców Inwestorów Giełdy „Na Dołku” oraz Piotr Karczewski podejmują liczne działania, aby targowisko zostało zlokalizowane w innej tymczasowej lokalizacji- położonej pomiędzy al.KEN a ul. Polaka oraz na pętli autobusowej przy ul. Polaka.

Na konflikt interesów radnego Piotra Karczewskiego z Platformy Obywatelskiej od paru miesięcy wskazywał m.in. Piotr Skubiszewski z Otwartego Ursynowa(wcześniej działacz stowarzyszenia Nasz Ursynów).

Samorząd naszej dzielnicy od końca 2014 r. został opanowany przez ludzi, którzy zrobili sobie z Ursynowa prywatny folwark. Przykładem jest radny Karczewski, który od początku tej kadencji naruszał przepisy antykorupcyjne. Najgorsze jest to, że na to przyzwalali radni z koalicji (PO, PU, Teresa Jurczyńska-Owczarek). Konsekwencją ich działań jest problem z przeniesieniem bazarku w związku z budową POW. Ich działania mogą wręcz doprowadzić do likwidacji bazarku. Prywata wzięła górę nad interesem publicznym– napisał w mediach społecznościowych Piotr Skubiszewski.

 

 

 

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Nowy Hyundai i30 nagrodzony w teście Fleet Cars & Vans

• Nowy Hyundai i30 zwycięża w kategorii „Średni samochód firmowy” • Rodzinę i30 stanowić będą docelowo 4 modele Nowy Hyundai i30 został zwycięzcą testu Fleet...

Nowy Nissan Qashqai: zmodernizowany crossover z nowymi rozwiązaniami stylistycznymi i technicznymi oraz znakomitymi osiągami

Najlepiej sprzedający się crossover w Europie został poddany gruntownej modernizacji Zmiany inspirowane opiniami 2,3 miliona użytkowników dotyczą stylistyki, jakości, technologii i osiągów Tekna+ jako nowa,...

Arteon w polskich salonach Volkswagena

• nowy model z nadwoziem typu fastback wyróżnia się wyrazistą stylistyką i bardzo funkcjonalnym wnętrzem • w Arteonie debiutują liczne systemy asystujące najnowszej generacj •...

Zamknij