TwitterFacebookPinterestGoogle+

XI Turniej „FLORET WITOLDA WOYDY”

image_pdfimage_print

W 1972 roku, podczas igrzysk w Monachium, Witold Woyda osiągnął największy sukces w historii polskiego floretu – wywalczył dwa złote medale w konkurencji indywidualnej i drużynowej. Od tego czasu indywidualnie krążki we florecie dla biało-czerwonych zdobywały tylko panie. Celem zawodów, które rozegrają się w Arenie Ursynów 10 i 12 lutego, jest pomoc w zmianie tego stanu rzeczy.

Choć Witolda Woydy nie ma już z nami, to jego postać nadal ma szanse inspirować młodych polskich florecistów. Od dziesięciu jedenastu Tomasz Malanowski, prywatnie przyjaciel mistrza, organizuje imprezę w ramach której odbywają się dwa turnieje – indywidualny i drużynowy. Jej celem jest pomoc w rozwoju dyscypliny w naszym kraju oraz zachowanie pamięci o dwukrotnym złotym medaliście igrzysk olimpijskich.

– Od początku całe przedsięwzięcie było pomyślane jako coś co ma się wpisać na stałe do kalendarza Polskiego Związku Szermierczego. I tak się stało. To impreza międzynarodowa i jedyna okazja w roku, żeby aż sześćdziesięciu czterech Polaków wystąpiło w turnieju takiej rangi. Za granicą naszych chłopaków możemy wystawić maksymalnie dwudziestu. – tłumaczył nam Tomasz Malanowski.

Zawody potrafiły przyciągać wiele czołowych reprezentacji kadetów z całego świata. W Arenie Ursynów, miejscu od początku związanych z tą imprezą, zjawiali się już Francuzi, Rosjanie czy Japończycy.

Kogo się więc możemy spodziewać? W tym momencie zgłoszonych zostało jedenaście reprezentacji, między innymi Rosji, Włoch, USA, Izraela czy Egiptu.

– Za wcześnie, żeby zamykać listę, ale w tym momencie mamy już 85 zawodników z 18 krajów i czterech kontynentów! Rekordowa liczba startujących (168 w 2011 roku) nie zostanie zapewne pobita, ale wygląda na to, że po raz pierwszy w historii będziemy gościć florecistów z Argentyny, Monako i Islandii. Oprócz nich przyjazd zapowiadają reprezentacje Belgii, Białorusi, Chorwacji, Czecz, Danii, Irlandii, Włoch, Łotwy, Meksyku, Holandii, Szwecji, Turcji i Stanów Zjednoczonych Ameryki i, rzecz jasna, Polski. A to jeszcze nie koniec zgłoszeń! Być może więc zapowiada się nie najliczniejsze, ale za to najbardziej kosmopolityczne grono w historii naszego turnieju. – skomentował zapytany o startujących Tomasz Malanowski.

10 lutego  (sobota) – XI Turniej O Floret Witolda Woydy

Program:
godz. 8:00 – eliminacje grupowe
godz. 12:30 – eliminacje bezpośrednie
godz. 18:00 – Finał (4 zawodników)
godz. 19:30 – ceremonia wręczenia nagród

Zwycięzca turnieju indywidualnego otrzyma replikę złotego medalu olimpijskiego z igrzysk w Monachium (1972) z autografem Witolda Woydy i pamiątkową inskrypcją oraz floret z klingą pokrytą 24-karatowym złotem.

11 lutego (niedziela) – IX Turniej o Puchar Złotej Drużyny

Program:
8.00 – początek turnieju

Na koniec zapytaliśmy Pana Tomasza o to czy już widać ewentualnych następców Woydy, czy któryś z triumfatorów może powtórzyć sukces patrona zawodów.

– Jest kilku zawodników spośród zdobywców Floretu, którzy już wiele znaczą w młodym pokoleniu florecistów. My, Polacy, najbardziej jesteśmy dumni ze zwycięzcy z 2014 roku Andrzeja Rządkowskiego, który jeszcze w tym samym roku został Mistrzem Świata Kadetów oraz złotym medalistą Letnich Igrzysk Olimpijskich Młodzieży rozgrywanych w Chinach. Rok temu był drugi indywidualnie w Mistrzostwach Europy juniorów i trzeci drużynowo.

Tym goręcej zapraszamy do Areny. Niezależnie czy jesteśmy miłośnikiem floretu czy nie warto przyjść choćby po to, aby przekonać się jak ten sport ogląda się na żywo. Zapewniamy, że szybkość, zwinność i wyczucie dystansu szermierzy, to coś co zrobi wrażenie nawet na laiku.

A kto wie, może wśród oklaskiwanych przez nas młodych sportowców jest przyszła gwiazda światowego floretu?

Do zobaczenia w Arenie!

Wstęp na zawody jest bezpłatny!

żródło: Sportowy Ursynów

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Otwarty Ursynów podsumowuje rok działania

Stowarzyszenie Otwarty Ursynów zorganizowało spotkanie członków i sympatyków, podczas którego podsumowało pierwszą rocznicę funkcjonowania. Były wystąpienia, tort, symboliczna lampka szampana. Nie zabrakło poważnych rozmów o Ursynowie...

Samochód koncepcyjny Nissan Xmotion łączy technologię z japońską sztuką

Oszałamiająca sylwetka samochodu akcentuje wyrazisty, dynamiczny wygląd, w tym unikatowe elementy nadwozia w kształcie litery U oraz odważnie przemodelowaną kratę wlotu powietrza w kształcie litery V Stylistyka wnętrza nawiązuje...

Zaczynamy GP w bieganiu

W sobotę 10 lutego o godz. 11:00 w Lesie Kabackim ruszy pierwszy pierwszy z ośmiu biegów zaplanowanych na rok 2018 kolejnej odsłony Grand Prix Ursynowa...

Zamknij